Veshtire te gjej ne kujtesen time nje gol me te shemtuar qe Kombetarja e Shqiperise te kete pesuar nga cdo lloj kundershtari te pakten ne keto 30 vjetet e fundit se sa ai me Lituanine ne Tirane ne mbremjen e 7 shtatorit te 2020..

Veshtire te kem pare ndonje skene me qesharake, antiprofesionale dhe shume te turpeshme se sa ajo e kapitenit Hysaj ne ate vrapim grotesk e deshperues te tij per te ndalur topin drejt rrjetes sone.

Veshtire te kujtoj ndonje lojtar shkodran ne kombetaren shqiptare me te dobet se Hysaj.

Veshtire te sjell ndermend nje kapiten te Kombetares se Shqiperise me te pa – merituar se Hysaj ne te gjitha drejtimet.

Veshtire ta imagjinoj dot se si mund te ndihen shkodranet teksa shohin nje dite te bukur qe nje djale fshati nga rrethinat e Shkodres te cilit per hir te se vertetes duhet thene se i buzeqeshi disi fati teksa vajti ne Itali, tash ju ka uzurpu qytetin e tyre te mrekullueshem e plot tradita sportive, kulture, qytetarie e civilizimi e ju vjen verdalle e ju shet pordhe midis Pjaces me Ferrari e Lamborghini.

Veshtire te kujtoj ndonje lojtar tjeter te kombetares se Shqiperise qe ta kete shitur bythen aq shemtuar tek politika si Hysaj e Sadiku teksa dalin e bejne reklame zgjedhore ne krah e ne mbeshtetje te PS-Rilindjes dhe Rames.

Veshtire te mbaj mend neper konferenca shtypi deklarata te tilla teresisht idiote e pa pike llogjike, euforike e skandaloze para e pas cdo ndeshje si ato te Hysajt ku vec te tjerash thote se “ne Napoli e kena dasht fort dhe jemi sjelle mire me te”.

Veshtire te kujtoj ndonje tjeter kapiten te kombetares sone qe te jete ndeshkuar me karton te kuq asisoj si Hysaj ne ndeshjen ndaj Lithuanise ku pasi e kishin lene kembet kish vendosur te vinte ne perdorim duart e gojen.

Veshtire te mos gjesh gafa e gabime te renda e trashanike te Hysajt pothuajse ne cdo ndeshje te kombetares sone te pakten ne keto 5 vitet e fundit pavaresisht nese kemi fituar, jemi mundur apo kemi barazuar.

Veshtire qe syte e mij te kene pare kapiten kombetareje te Shqiperise me te dobet si futbollist por edhe si personazh se sa Hysaj.

Veshtire te kujtoj nje te dyte kapiten tonin qe te jete marre me gazetaret sportive duke ju kundervene atyre e jo duke pranuar fajet e dobesite e tija e te ekipit.

Veshtire te mbaj mend nje tjeter kapiten te kombetares se Shqiperise si Hysaj qe pothuajse ne te gjitha konferencat e tij per shtyp, deklaratat, intervistat etj me shume te flase per Federaten e Presidentin e saj e per Kryeministrin qe “na ndertoi stadiumin e ri” modern (cudi more Hyse si nuk te paska bere fare pershtypje gjendja mizerrabel e fushes ne kete stadium te ri te Rame- Dukes qe na kushtoi plot 75 milion euro), se sa per ekipin kombetar, lojtaret e tij, formen sportive, trajneret , modulin e lojes, e stafin teknik, menyren e lojes per ta mundur ekipin e radhes qe kemi perballe , kundershtarin ne fjale etj etj.

Plotesisht e besoj se Hysaj eshte ne kombetare jo thjesht per formen sportive qe gezon por ne saje te mentalitetit tone idiot meqenese luan ne nje ekip me emer te Serie A sic eshte Napoli dhe vetem kaq dhe per kete ai eshte ne fushen e lojen, i pa diskutueshem ne formacion e madje edhe kapiten ekipi pavaresisht se eshte ne forme apo jo se ben gafa e gabime trashanike qe na kushtojne shume…qe na kushtojne gola, humbje ndeshje, kartona te kuq etj etj.

Veshtire qe Shqiperia te kete patur ndonjehere nje mbrojtes te majte me te dobet ne historine e saj se sa Hysaj.

Veshtire qe kombetarja shqiptare te kete patur ne perberjen e vet nje lojtar kaq te pa disiplinuar taktikisht se sa Hysaj.

Veshtire te kujtoj qe stafi teknik e cdo lloj trajneri i kombetares se Shqiperise te kene bere ndonjehere zgjidhje e zgjedhje me te gabuar se kjo…duke ja besuar shiritin e Kapitenit te kombetares se Shqiperise pikerisht Elseid Hysajt.

Kujtoni e sillni ndermend karakterin, dinjitetin e personalitetin por edhe klasin e tyre sportiv te kapiteneve te kombetares se Shqiperise nder vite te tillet si Borici, Shllaku, Pano, Berisha, Minga, Musta,Targaj, Demollari, R.Vata, Kushta, F.Strakosha , L.Cana etj etj krahasojini ata ne çdo aspekt me Hysajn dhe…”no coment”.