Ndryshe nga gjithe vendet e Rajonit, ne Shqiperi nuk lejohet zhvillimi i aktiviteve kombetare te boksit, megjithate sportistet me te mire te vendit jane duke marre pjese ne disa turne nderkombetare kohet e fundit.

Para disa ditesh ekipi kombetar ka marre pjese ne nje turne te rendesishem ne Kroaci, nderkohe qe ne keto momente kombetarja U18 po merr pjese ne Kampionatin Europian qe eshte duke u zhvilluar ne Mal te Zi.

Nga ana tjeter me 20 te ketij muaji serish ekipi kombetar do te marre pjese ne turneun “Adem Jashari” qe zhvillohet ne Kosove me pjesmarrjen e 10 shteve nga mbare Europa.

Nga ana tjeter, ne Shqiperi jane duke menduar edhe per zhvillimin e gares me te rendesishme kombetare, ate te kampionatit te te rriturve.

Nisur edhe nga situata e krijuar nga pandemia, Federata po ben çmos qe ta zhvilloje kampionatin. Ideja eshte qe faza eliminatore te zhvillohet neper palestrat e qyteteve ndersa finalet te zhvillohen ne nje dite te vetme dhe gjasat jane qe te zhvillohen ne Shkoder.

Kete e ben te ditur trajneri i Vllaznise Zef Gjoni qe ne nje prononcim per “Shkodra Sport” do te shprehej:

“Federata na ka kerkuar qe ta zhvillojme ne Shkoder ne javen e pare te dhjetorit. Do te jete nje dite e vetme dhe thjesht na duhet pallati i sportit. Prandaj i kemi kerkuar Bashkise Shkoder te na e vere ne dispozicion ate per nje te diele dhe per dy ore te vetme.

Nuk besoj se perben ndonje problem kjo gje. Nese ka ndonje arsye per shkak te pandemise, atehere mund te na vere ne dispozicion nje ambjent te hapur tek shkolla “Branko Kadia” ngaqe eshte ambjent i hapur dhe aty lejohet zhvillimi i aktiviteve te tilla.

Vetem kaq kerkojme. Shpresoj qe Bashkia Shkoder te na e mundesoje nje gje te tille sepse vetem kaq kerkojme ne menyre qe te mos e leme boksin shqiptar pa kampione per vitin 2020.

Tani topi eshte ne fushen e Bashkise. Nese ajo nuk na pergjigjet pozitivisht, atehere une e perseris qe Vllaznia e boksit do te perfaqesoje ekipin e Fushe- Arrezit ne kampionat. Oferta qe na ka bere Bashkia e ketij qyteti te vogel eshte shume e mire, megjithate po presim pergjigjen e Bashkise Shkoder”./SHKODRA-SPORT.COM/