Vllaznia vazhdon te zhgenjeje dhe ka humbur edhe sot ndaj Teutes duke e ngushtuar tashme ne vetem nje pike diferencen me ndjekeset e saj. Megjithate kjo nuk do te thote se gjithcka tashme duhet te jete ne zi.

Per te dale nga kjo gjendje, duket se ka menduar kengetari i mirenjohur shkodran Sidrit Bejleri qe pak minuta me pare ka bere te ditur se neser ne darke do te publikoje kengen qe i ka kushtuar Vllaznise. Ja njoftimi i tij:

“Mirëmbrëma të gjithëve!

Dikush mund të thotë, sot e gjete të na flasësh për “Vllazninë”?!

Sot që humbi dhe me “Teutën”, pasi ka humbur me “Tironën”?!

Pas paraqitjeve të fundit që lenë për të dëshiruar?!

Po sot e gjeta, sepse “Vllaznia” nuk është vetëm “Vllaznia” e 2021.

Historia e “Vllaznisë” fillon 102 vjet më parë, që në 1919. Historia e saj nuk është vetëm një histori vlerash dhe suksesi, por mbi të gjitha një histori vullneti, djerse, sakrifice, mjeshtrie, dashnie, vllazërie dhe e një binomi të pandashëm që do të zgjasë aq sa të ekzistojë Shkodra dhe “Vllaznia”.

“Vllaznia” është e shkodranëve dhe jo vetëm. Është e yjeve të futbollit shqiptar, atyre që nuk janë më, atyre që janë me ne dhe pleqërojnë krenarë për atë që i dhuruan futbollit, është e moshatarëve të mi që shtuan trofetë, është e djemve që dalin sot nën fanelën kuq e blu dhe atyre që mezi presin ta mbajnë mbi supe…

Shkurt “Vllaznia” është Histori që as nuk shitet e as nuk blihet, as nuk përlyhet e as nuk tjetërsohet sepse “Vllaznia asht dashni pa kushte”.

E duke qënë se historia 102 vjeçare nuk mund të përfaqësohet në vetëm 3 minuta, ne u munduam, pavarësisht se arkivat dhe koha në dispozicion nuk ishin në favorin tonë. Mund të gjendej një moment më i “volitshëm”, pas një fitoreje, por jo, sepse këta djem sot kanë nevojë për besim e mbështetje. Janë po ata që na bënë të ëndërrojmë pas kaq vitesh. Janë po ata që po udhëheqin prej javësh dhe talenti e fuqitë nuk i kanë lënë akoma. Unë do i mbështes gjithmonë, siç kam bërë deri më sot. Uroj ta bëni edhe ju sepse është “Vllaznia”, djepi jonë i futbollit.

E meqe historia fillon në 1919 dhe do vazhdojë edhe pas 2021, dashtë Zoti, unë u frymëzova për këngën “Vllazni” që do prezantohet nesër me klip në ora 19:30.

Deri atëherë mbështetje, guxim e optimizëm!
Para Vllazniaaaaaa!!!