Vllaznia e basketbollit te meshkujve mundet edhe nga nje tjeter rival dhe pas javes se trete te kampionatit konstaton se per te pretenduar fitimin e titullit kampion do te jete shume e veshtire.

Pasditen e sotme ndaj “Goga Basket” ne pallatin e sportit “Qazim Dervishi”, ekipi shkodran eshte mundur me 30 pike diference nga ky kundershtar, pikerisht me shifrat 79-109.

Miqte nga Durresi kane qene ne udheheqje te rezultatit qe ne sekondat e para te ndeshjes dhe deri ne fund. Perioden e pare ata e kane mbyllur me shifrat 31-18 nderkohe qe ekipet kane shkuar ne pushimin e ndeshjes me rezultatin 64-43 ne favor te “Goga Basket”.

E njejta diference pikesh eshte ruajtur edhe ne perioden e trete qe perfundon me rezultatin 86-65 ndersa ne perioden e katert epersia do te vinte duke u rritur dhe e gjithe ndeshja do te mbyllej me shifrat 107-79.

Duhet thene se nga 5 lojtaret amerikane qe kane ardhur tek Vllaznia, vetem Davis beri diferencen sot, ndersa te tjeret nuk treguan ndonje gje te veçante ne loje, nderkohe qe tek kundershtari kane spikatur dy malazezet Gjokoviç e Blagojeviç kane qene me te miret.

Ndeshja e sotme tregoi me se miri se Vllaznia mbetet larg pretendimeve per te qene pretendente, megjithate e rendesishme eshte qe fillimisht te siguroje zonen play-off dhe me pas, duke marre edhe formen fizike apo dhe duke harmonizuar me mire ekipin, mund te pretendohet me shume.