Tre ditë më parë, lajmi se Çabi Alonso, ish-mesfushori i njohur i Spanjës dhe klubeve me emër si Liverpul, Real Madrid apo Bajern Mynih do të kthehej në Bundesligë si trajner i parë, ka bërë xhiron e botës. Spanjolli ishte pjesë e klubit të Real Sociedad ku drejton ekipin e dytë në kategoritë e ulëta spanjolle duele “mësuar zanatin”.

Për të duket ishte gati pankina e Borusia Mynshengladbah, nga e cila do të largohet Marko Rose për t’iu bashkuar Borusia Dortmund.

Një vendim që shumëkush e priti me entuziazëm, pasi Çabi Alonso shihej gjithmonë si një trajner në fushë e tashmë pritej me kureshtje të shihej si trajner i mirëfilltë.

Por klubi i Real Sociedad e ka bindur të bëjë prapaktheu dhe sot njoftoi se i kishte zgjatur marrëveshjen atij për të qëndruar deri në vitin 2022 në drejtimin e ekipit B. Tashmë në Spanjë janë të bindur se kjo lëvizje është bërë që t’i mundësohet atij që të vazhdojë “mësimin” derisa të jetë gati për ekipin e parë të Real Sociedad. /vipsport/