Ka dhene edhe ai kontributin e tij per Vllaznine ne fitimin e titullit te saj te fundit kampion dhe prej 20 vitesh ne fakt, nuk i ka takuar asnjehere te flase dhe te rrefehet rreth kesaj skuadre.

E kemi fjalen per ish- portierin e saj, malazezin Millosh Krstajiç. Dymetroshin e mbajne mend ende edhe sot ne Shkoder dhe nderkohe vete ai e kujton me noslagji ate periudhe te para dy dekadave.

Ne intervisten e dhene gazetarit Andi Gjurgjej, ai ka rrefyer per “Shkodra Sport” kujtimet e atij titulli dhe njekohesisht beson se Vllaznia do te mund te shpallet kampion edhe sivjet. “Nese stadiumet do te ishin me tifoze, te jeni te sigurte se Vllaznia do ta kishte fituar tashme titullin”- shprehet nder te tjera per gazeten tone Millosh Krstajiç. Per me shume lexoni intervisten e tij:
j

– Millosh, si fillim na flisni pak per kampionatin shqiptar dhe pershtypjet tuaja qe keni per te?

Çdo vit kampionati ka një cilësi më të mirë. Duke sjellë lojtarë nga jashtë, kampionati fiton cilësi. Ashtu si në kampionatet shqiptare dhe malazeze, po ndodhin të njëjtat skenare. E gjitha varet nga mundësitë financiare. Një klub qe eshte mire financiarisht sjell përforcime të mira dhe është në krye të tabelës. Në një kohë Kukesi ishte klubi më i fortë në Shqipëri dhe shiheni ku është tani. E tillë është situata dhe në Malin e Zi.

– Po per Vllaznine ish-ekipin tuaj, na jepni nje opinion per ekipin e ketij sezoni?

Mund t’iu them vetem kete qe kjo gjeneratë e tanishme e Vllaznise i ka mundësitë t’a kthejë titullin në Shkodër pas 20 vitesh.

– Vllaznia kete edicion te ri po drejtohet nga nje sponsor si dhe nga nje trajner kroato gjerman siç eshte Thomas Brdariç dhe kjo padyshim ka sjelle fryme te re ne ekip. Si e gjykoni ju ne kendveshtrimin tuaj?

Me ardhjen e Brdariç, Vllaznia mori një kimi pozitive dhe kjo u tregua nga rezultatet qe erdhen në pjesën e pare të kampionatit. Vllaznia eshte ne vend te pare, gjë që tregon një frymë të mirë mes lojtarëve.

– Kete sezon, Vllaznia nuk eshte me ai ekipi qe vite me pare luftonte per mbijetese ne kampionat dhe kete vit ajo ka objektiva madhore. Mendoni se Vllaznise i ka ardhur koha te rikthehet te suksesi?

Sapo kam folur me kolegët e mi në Mal të Zi qe Vllaznia u rikthye te suksesi i dikurshem, megjithëse mendoj se handikapi i madh i Vllaznise është se nuk ka tifozë në tribuna sepse ata ishin lojtari i 12 -te per ta.

– Skuadra shkodrane ka kryesuar bindshem kampionatin ne dy fazat e para me 9 pike distance nga rivalet, por me fillimin e fazes se trete gjerat moren keq per te. Sipas jush çfare duhet te permiresoje ne vazhdim?

Unë mendoj se Vllaznia do t’a fitojë kampionatin sepse ajo është e para në rënditje. Unë mendoj se Vllaznia ishte me mangesi për shkak të tifozëve, sepse ata ishin gjithmonë aty për shkak të tifozëve. Më lejoni të them se vetëm demtimet dhe kartonat i kalojnë lojtarët ne mënyrë që të përmirësohen në të ardhmen. Mendoj se stafi profesional me drejtuesit e klubit duhet të vlerësojë se cilat përforcime u duhen dhe në cilat pozicione.

– Ne ndeshjen e fundit ne kampionat Vllaznia fitoi perballe Kastriotit ku dhe rimori serish kryesimin tashme me 2 pike diference nga rivalet. Keni besim se kjo fitore do kete ndikim pozitiv tek ekipi ne 11 javet e mbetura te kampionatit?

Eshtë e rëndësishme të fitosh ndeshjen, të fitosh me vetëbesim sepse jane dhe 33 pike ne loje. Ne duhet te shohim kush ka nje kalendar ndeshjesh me te thjesht deri ne fund dhe kush jane kundershtaret ne ndeshjet e ardhshme.

– Persa i perket gares per titull, jane 5 ekipe qe duelojne me njera tjetren, Vllaznia, Laçi, Partizani, Teuta por edhe Tirana. Mendoni se Vllaznia e ka forcen dhe potencialin te mposhte rivalitetin e krijuar e te sjelle serish ne Shkoder titullin kampion ? Jeni optimist per kete?

Unë jam optimist që Vllaznia do të fitojë titullin, megjithëse them përsëri që publiku te lejohet të vijë në stadium. Vllaznia do t’a kishte fituar titullin shumë kohë më parë. Më lejoni të them gjithashtu se lojtarët duhet të jenë të shëndetshëm e te kujdesshem, sepse dëmtimet dhe kartonat do jene prezent.

Por asgjë në jetë nuk është e lehtë, kështu që ka disa raste kur vijnë rezultatet e dobeta. E gjitha varet nga menaxhimi i klubit dhe burimet financiare. Une mendoj se ekipi tani po ecen ne hapat e saj duke qene se eshte i pari ne tabelen e renditjes.

– Ne syrin tuaj, cili ekip e meriton me shume t’a fitoje titullin kampion?

Për të mos qenë pak sentimentale, Vllaznia ishte në vendin e parë që nga fillimi, kështu që do të ishte reale të jete serish e para.

– Te kthehemi pak mbrapa ne kohe, ne Shkoder ju mbajne mend mjaft mire si gardiani i portes se Vllaznise pasi me kete ekip keni luajtur ne vitin 2001 ku dhe keni fituar titullin kampion ne ate kohe. Si e kujtoni ate periudhe dhe a e mban akoma ne memoren tende?

Kur erdha ishim ne vendin e 4-te në rënditje dhe qëllimi yne ishte të dilnim në Europë. Askush nuk besonte se mund t’a fitonim titullin. Presidenti i ndjere Myftar Cela solli te Vllaznia lojtare si Lici, Martini, Patushi dhe Osmani dhe më pas u formua një ekip i mirë. Dhe përsëri e përsëris se tifozët tanë ishin lojtari yne i 12-te.

Ndonjëherë shoh fotografi te asaj kohe ne internet, dhe pastaj Djokovic, Camaj dhe une flasim me njeri tjetrin për atë kohe. Lojtarët e sotëm duhet ta dinë se tifozët na ndiqnin kudo ne fushat jashte qytetit dhe ne stadiumet jashte Shkodres kishte më shumë se tifozë se ato vendas.

– Kush ka qene lojtari me i mire i Vllaznise ne ate kohe? Do veçonit ndonjerin prej tyre?

Të gjithë ishin djem dhe futbollistë të mirë, megjithëse do të veçoja disa si Sinanin, Duron, Beqirin, Licin dhe Osjen. Ne ishim një ekip i mirë ne ate kohe.


– Ju qendruat vetem 6 muaj ne Shkoder. Pse iket aq shpejt? Çfare ndikoi ne vendimin tend?

Unë u largova nga Vllaznia sepse nuk kisha dakordesi me presidentin e ndjerë. Ishin dhe disa gjëra të tjera por keto nuk kane rëndësi ne kete moment. Vllaznia ka mbetur në kujtesën time.

-Ju mungon Shkodra dhe Vllaznia?

Me mungon shume por kur kam kohe shkoj në Shkodër për drekë me gruan dhe vajzat e mia.

– Mbani akoma kontakte me miqte tuaj ne kee qytet?

Po kam kontakte. Qendroj me GjokoviÇin pasi ai eshte trajner te ekipi i Deçiç, por mik kam dhe Camajn. Shpesh here dal me te per darke.

– Se fundmi, ju tashme e keni lene futbollin. Mund te na thoni me ss merreni tani?

Kam qene trajner te ekipi i Iskres sezonin e kaluar në kualifikimet e Europa Lige. Unë tani jam trajner i kombëtares malazeze U-17 dhe kam 15 vjet që kam shkollën time të portierëve nga e cila u diplomuan portierë të mirë si Carevic i Barcelones, pastaj Dragojevic qe mbrojti porten e Vllaznise, Ljuljanovic qe luan në ligën e parë të Kosovës, Kordic qe luan te Vojvodina etj. Tani me mua në Iskra jane dhe shumë portiere të tjerë.

– Faleminderit per intervisten…

Ju falënderoj për ftesën dhe jam gjithmonë në shërbim të Vllaznise dhe tifozeve te saj.
Intervistoi: Andi GJURGJEJ