Java e 26-te e Superliges shqiptare ngre siparin e saj te shtunen me perballjen e Loro Boriçit mes Vllaznise dhe Partizanit, nje perballje kjo qe shihet si mjaft e rendesishme por ne te njejten kohe shihet nga opinioni sportiv si nje supersfide per faktin se ndeshen me njera tjetren dy ekipet qe deri tani kane kryesuar se bashku me merite tabelen e klasifikimit.

Dje eshte zyrtarizuar dhe orari i ndeshjes ku zyrtaret e FSHF-se kane vendosur qe kjo perballje te luhet ne oren 13:00, nje caktim orari ky qe ne pikepamjen e pare duket i papershtatshem dhe jo i favorshem per ekipet per te dhene me te miren e tyre per faktin se ne ate ore te mesdites priten te jene temperatura disi te larta gje qe ndoshta mund te ndikoje ne mbarevajtjen e lojes, dhe mbase per kete do mund te ishte gjetur nje zgjidhje me e mire.

Ne kushte te tilla eshte veshtire te luhet futboll sepse eshte faktor qe mund te kete ndikim negativ ne loje e rezultat. Nje perballje e tille qe ne te njejten kohe paraqet interes te madh tek tifozerite e te dy ekipeve meriton te luhet nen dritat e prozhektoreve dhe jo ne “zheg”. Por ne darke per shkak te “ores policore” kjo eshte e pamundur, te pakten te luhet ne oren 16:00.

Kjo eshte mese e domosdoshme per t’i dhene kesisoj vemendjen e duhur kesaj ndeshje dhe kete FSHF-ja duhet ta rishikoje ate edhe pse shanset jane te pakta pasi ne keto momente gjithçka eshte vendosur