Ndeshjet e grupit të Shqipërisë për kualifikueset e Botërorit duket se do t’i bëjnë punë UEFA-s që të testojë shumë gjyqtarë të rinj të cilët mendon se mund të bëhen protagonistë në arenën ndërkombëtare.

Prania e skuadrave të Andorrës dhe San Marinos në një grup ka bërë që shum ndeshje të jenë perfekte për gjyqtarët e rinj që të shohin veten në arenën ndërkombëtare.

Kësisoj edhe në sfidën San Marino-Shqipëri, është caktuar një gjyqtar i cili ka pak eksperiencë në arenën ndërkombëtare. UEFA ka vendosur norvegjezin Kai Erik Stin për të drejtuar këtë sfidë, ndëshja e tij e parë e një kualifikueseje europiane, edhe pse mban stemën e FIFA-s që nga viti 2017.

Stin ka drejtuar vetëm një ndeshje miqësore dhe dy të Ligës së Kombeve në karrierën e tij ndërkombëtare, me të fundit atë që u luajt mes Moldavisë dhe Kosovës, duke përfunduar me shifrat 1-1. /vipsport/