Pas Apolonise tashme i erdhi rradha dhe Skenderbeut. Ndaj fierakeve fitorja tenistike me 6 gola te shenuar ishte si nje shfaqje teatrale per shkodranet por ajo ndaj korcareve ishte histori tjeter. Sot ne “Loro Boriçi” ndonese fitorja e Vllaznise ndaj Skenderbeut u prit do mund te citohet se ajo u arrit me veshtiresi edhe pse ndeshja luhej ne Shkoder.

Por nga ana tjeter, ishte nje sinjal mjaft pozitiv duke treguar edhe njehere se Vllaznia e meriton ne menyre te padiskutueshme te jete mes ekipeve qe pretendojne titullin, sepse me lojen e mire qe zhvilloi arriti ta fitonte kete ndeshje per me teper dhe me permbysje rezultati, dhe per kete nuk do nguroja ta quaja si fitorja me delikate e arritur ne kete faze te kampionatit.

Marrja e 6 pikeve ne dy ndeshjet e fundit jane mese te vlefshme per ecurine e deritanishme te ekipit, por kjo nuk i ve “kapakun” ketij edicioni futbollistik sepse tani fillon beteja e vertete per Vllaznine. Keto rezultate pozitive te deritanishme sherbejne vecse per t’ia ndezur “motorret” ekipit per vrullin perfundimtar te ketij sezoni.

Ekipi shkodran ka lene pike dhe ka gabuar mjaft gjate rrugetimit te kampionatit, por tani te ashtequajturat hapat fals nuk lejohen me. Ky edicion futbollistik ka hyre ne momente kyce ku kane mbetur dhe 7 jave nga fundi i saj. Tashme cdo ekip luan fort per objektivat e veta dhe Vllaznia duhet te beje te njejten gje.

Numerimi mbrapsht i ndeshjeve te mbetura nis qe nga “klasikja” e se merkures me Tiranen ne kryeqytet e cila konsiderohet si prova e pare per Vllaznine per te provuar forcen qe ajo ka per te mbajtur hapin e njejte me Partizanin qe deri tani jane dy ekipet e vetme qe kryesojne me pike te barabarta (53 pike), pse jo me pak fat per te kryesuar serish e vetme renditjen sic ka bere ne dy fazat e para. Objektivi ne ndeshjen klasike duhet te jete po i njejti marrja e 3 pikeve dhe dalja me koken lart nga stadiumi.
Andi GJURGJEJ