Egnatia fitoi ditën e sotme minimalisht 1-0 ndaj Besës dhe ngjit zyrtarisht në Kategorinë Superiore. Skuadra rrogozhinase mbylli llogarit dy ndeshje para fundit e tashmë është matematikisht në elitën e futbollit shqiptar për sezonin e ri pas 16 vitesh pritje. Një meritë të madhe për këtë sukses ka edhe trajneri Gugash Magani. Pas sfidës së sotme, Magani foli për “RTSH Sport”, duke komentuar këtë sezon që u kurorzua me ngjitjen në Superligë.

Suksesi i arritur me Egnatian? “Normalisht që jam i lumtur. Kur kurorëzohet një sezon i suksesshëm, me një skuadër që në fillime ishin skeptikë, por mendoj që është një diçka shumë pozitive, jam i kënaqur me të gjithë skuadrën, edhe pse sot nuk zhvilluam lojën më të mirë, skuadra kishte shumë trysni. Përballë kishim një skuadër që normalisht është jashtë objektivave.

Gjithesi mendoj që fitorja ishte e merituar, Besës me këtë rast do t’i uroj shumë suksese për sezonin tjetër. Ndihem shumë mirë, skuadra gjatë gjithë kohës, nga ndeshja e parë deri tani, ka kryesuar me meritë kampionatin. Asnjëherë nuk e kemi lëshuar vendin e parë, mendoj që e meritojmë të jemi në Superiore.

Rikthimi në Superligë pas 16 vitesh të Egnatias? “U bë kaq kohë që unë drejtoj skuadrat e futbollit, pjesën më të madhe të trajningut e kam pasur në Superiore, me Besën disa sezone më parë, kam qenë në këto pozita, kemi dalë në ndeshje kualifikuese, kemi dalë në Superiore. Mundëm Kamzën në Korçë atë vit dhe u ngjitëm. Edhe ky vit mendoj që është i suksesshëm, për një skuadër si ne, që nuk na shikonin si pretendente.

Jam nga ata tipa trajnerësh, që në karakterin tim pranoj sfidat, nuk e kisha ulje në gradë që kam drejtuar Egnatian, jam krenar që kam drejtuar këtë skuadër. Këtu e ndjej veten mjaft mirë nga ana profesionale. Meritën kryesore e ka presidenti i klubit padiskutim. Brenda 1 viti ka përfunduar fusha e stërvitjes, vazhdojnë punimet me ritme të shpejta për stadiumin. Është projekt ambicioz dhe afatgjatë.

E ardhmja e Maganit? “Është akoma herët të flasim për rinovimin, unë kam dëshirë të qëndroj tek Egnatia, gjithsesi do flasim. E vetmja gjë që unë jam shumë i hapur, është pjesa financiare, paga, unë e kam të dorës së dytë apo dorës së tretë atë gjë. Në fillim fare duhet të bëhet organika e skuadrës që të jetë shumë konkurruese në Superiore.

Më vjen mirë që do kthehem në Superiore mbas 3-4 vitesh. Do punojmë me këmbë në tokë. Do të punojmë hap pas hapi. Edhe organika të pasurohet. Mendojmë që pjesën më të madhe të lojtarëve ta mbajmë. Mos shkojmë për shëtitje për Superiore, siç ndodh me skuadrat e vogla. Të konkurrojmë me dinjitet dhe të synojmë 5-shen e parë.

Vetëm 5 ndeshje të pafituara këtë sezon? “Nuk ka pasur asnjëherë moment luhatje, kemi qenë gjithmonë të bashkuar. Një skuadër duket mirë, kur është keq. Pjesa e punës tonë ndryshon nga java në javë. Një javë gjykohesh si mbret, javës tjetër si dështak. Jemi munduar që të ruajmë qetësinë. Futbolli është lojë kolektive, nëse nuk je të gjithë në një mendje, nuk shkohet aty ku dëshiron.

Do të respektojmë kampionatin deri në fund. Do t’i luajmë me ndershmëri 2 ndeshjet e mbetura. Do të përgatitemi fortë për finalen me skuadrën kampione të Grupit A. Për mua të 3 skuadrat që luftojnë për të dalë në Superiore, janë skuadra dinjitoze, kanë treguar futboll shumë të mirë. Kam drejtuar skuadra edhe më të mira se Egnatia, mendoj që për mua me disa luhatje të vogla, skuadra meriton notën 8”, u shpreh Magani.