Pas tre fitoreve te djeshme ne diten e pare te Kampionatit Ballkanik qe po zhvillohet ne Zagreb te Kroacise, boksieret e kombetares shqiptare i kane vazhduar fitoret edhe ne diten e dyte te ketij kompeticioni te rendesishem.

Madje, sot jane arritur plot 4 fitore ne po kaq ndeshje te zhvilluara dhe ajo qe eshte me e rendesishmja, te kater boksieret tane qe fituan sot, kane fituar te drejten per te dale ne finalet e Kampionatit Ballkanik.

Keshtu, Krenar Zeneli fitoi perballe boksierit nga Sllovenia, Denis Nurja i cili fitoi perballe boksierit nga Serbia, Alban Beqiri i cili fitoi perball boksierit nga Sllovenia dhe ne fund Indrit Laci i cili fitoi perballe boksierit nga Sllovenia.

Neser nderkohe ne ring do te ngjitet edhe Rexhildo Zeneli i cili do te konkurroje perballe nje boksieri nga Maqedonia e Veriut dhe shanset jane te medha qe ai te fitoi dhe te behet kesisoj i pesti pjestar i kombetares shqiptare qe kualifikohet ne finalet e Ballkanikut.

Ky padyshim qe eshte nje sukses per boksin shqiptar, i cili pavaresisht veshtiresive qe ka kaluar kohet e fundit si rrjedhoje e moszhvillimit te aktiviteteve kombetare per shkak te situates se krijuar nga pandemia.

Deri tani e sigurte eshte qe Shqiperia i ka siguruar kater medalje te argjendta por shpresat jane qe te kete disa te arta dhe padyshim qe ky hyn nder sukseset me te medha te boksit tone ne gjithe historine e tij.

Nje sukses i ketyre boksiereve, por edhe i trajnereve Zef Gjoni, Sead Bushati e Lazarin Vila, e po ashtu edhe i Federates Shqiptare te boksit me ne krye presidentin Florend Kalivopulli./SHKODRA-SPORT.COM/