Ai quhet Ersi Syla dhe aktualisht është një nga elementët premtues të një brezi të ri futbollistësh që po rriten në ekipet Kombëtare të moshave. Mesfushori me origjine nga Puka, aktivizohet aktualisht te skuadra e FC Internacional Tirana dhe e ka nisur rrugëtimin e tij kuqezi fillimisht me ekipin Kombëtar U-15 për të vazhduar më pas te Kombëtarja U-17, që aktualisht drejtohet nga trajneri Ervin Bulku.

Ersi bie në sy me paraqitjet e tij në fushën e lojës, pasi ka parametra të mira dhe ndonëse është akoma i vogël premton shumë për të ardhmen. E ka nisur futbollin qysh herët, duke punuar vazhdimisht me qëllimin për t’u ngjitur në majë në të ardhmen. Në intervistën për rubrikën “Talenti Shqiptar” në Fshf.org, Ersi Syla tregon për hapat e tij parë në fushat e lojës, debutimin me fanellën kuqezi dhe nuk e fsheh synimin, që të bëjë emër në futboll, teksa është i bindur se duhet punuar fort për marrë frytet.

Si lindi dëshira dhe pasioni për futboll? Cili ishte njeriu i parë që të afroi me këtë sport dhe besoi te ti?

Ashtu si shumë fëmijë, edhe unë kam qenë fare i vogël kur fillova të interesohesha për këtë sport. Në fakt, në fillim ishte vetëm një dëshirë, që më pas u transformua në një pasion të vërtetë për mua. Personi i parë që ma ushqeu dashurinë për futbollin ka qenë babai im, i cili më ka mbështetur në çdo hap.

Prej kohësh je pjesë e ekipeve Kombëtareve të moshave. Si është marrëdhënia juaj me grupin dhe trajnerin në Kombëtare? Po për ecurinë me klubin çfarë mendon? A je i kënaqur?

Marrëdhënia me grupin dhe trajnerët e ekipeve Kombëtare U-15 dhe U-17 gjithmonë ka qenë e mrekullueshme. Jam ndjerë mirë në çdo seleksionim, grumbullim apo ndeshje. Gjithashtu dhe me klubin mendoj se kam ecur mirë. Deri tani jam mjaft i kënaqur dhe shpresoj që të vazhdoj të ndjek ëndrrën time, duke punuar sa më shumë.


Si e përjetove momentin kur more ftesën e parë nga kombëtarja dhe debutimi me ngjyrat kuqezi? (debutimi me ekipin kombëtar te moshave)

Momenti i marrjes së ftesës ishte thuajse magjik, një ëndërr që bëhej realitet. Ashtu si çdo futbollist i moshës sime, objektivi më madhor është të përfaqësosh ngjyrat kuqezi, të Kombëtares tënde. Debutimi me Kombëtaren ka qenë një moment i paharruar për mua dhe ndeshja e parë më ekipin Kombëtar të moshave zë një vend të veçantë në zemrën time.

Si e shikoni të ardhmen e ekipeve Kombëtare duke pasur parasysh brezin e lojtarëve që kemi aktualisht?

Më pëlqen rrugëtimi që ekipet Kombëtare të moshave kanë bërë deri tani, mendoj se gjithçka po ecën me ritme mjaft të mira në të gjitha grup-moshat. Mendoj gjithashtu që Kombëtarja U-17 ka lojtarë shumë cilësorë dhe janë shumë premtues për të luajtur me Kombëtaren e madhe nëse vazhdojnë të punojnë kaq mirë edhe në të ardhmen. Ka një vëmendje të madhe nga FSHF për lojtarët e talentuar dhe mbështetja që u jepet ekipeve Kombëtare të moshave është e madhe.

Cili ka qenë momenti apo episodi më i lumtur në karrierën tënde deri tani? Me kombëtaret e moshave dhe me klubin.

Duke qenë se e dashuroj atë që bëj, çdo moment, që nga dita e parë e stërvitjes, ka qenë shumë i lumtur për mua. Sigurisht çdo performancë e mirë e imja dhe çdo rezultat i mirë i ekipit është për mua një kënaqësi.

Cila është sakrifica më e madhe që ke bërë për futbollin?

Futbolli në vetvete kërkon shumë sakrifica. Por mund te them që kam patur fatin e madh të kem mbështetjen e familjes sime gjatë gjithë këtij rrugëtimi, gjë që më ka ndihmuar shumë dhe më ka ndihmuar të përqendrohem maksimalisht në çdo seancë stërvitore apo ndeshje me klubin dhe ekipet kombëtare.

Çfarë synimi ke për të ardhmen?

Si çdo futbollist në fillimet e veta edhe ëndrra ime për të ardhmen sigurisht që lidhet me Kombëtaren e madhe. Do doja të isha një ditë pjesë e saj si dhe të luaja në nivelet më të larta të futbollit.


Cili është idhulli yt në kombëtaren ideale? Ose kush është modeli yt në futboll?

Idhulli dhe modeli që më ka frymëzuar gjithmonë është ish-mesfushori spanjoll, Andres Iniesta. Më pëlqen, sepse ka qenë një futbollist nga i cili mund të mësosh shumë dhe prandaj e kam ndjekur vazhdimisht me shumë adhurim.