Trajneri i Laçit, Shpëtim Duro është shfaqur shumë i lumtur për fitoren e skuadrës së tij ndaj Tiranës. Pas ndeshjes, për mikrofonat e “Supersport”, Duro ka thënë se skuadra e tij ka pasur shumë vështirësi për një sulmues.

“Ishte një ndeshje shumë e rëndësishme, për vete momentin tonë. Ishim në një moemnt psikologjik të mirë. Edhe ndaj Skënderbeut luajtëm mirë. Sot kishim një kundërshtar serioz dhe rival direkt.

Ne na duhej fitorja patjetër sot, Tirana luante për dy rezultate sot. Duke parë edhe kalendarin. Ishte një ndeshje e mirë në planin taktik. Kanë dy lojtarë të mirë në sulm, si Seferi dhe Danso. Qëllimi ishte të bllokonim sulmin dhe mesfushën. Sheu dhe Deliu bënë mirë detyrën. Mazrekaj dhe lojtarë si ai, bëjnë diferencën në ndeshje të tilla.

Kemi bërë mirë në gjithë kampionatin. Ndaj skuadrave kryesuese jemi superiorë. Kmei gabuar me skuadra si Skënderbeu dhe Kastrioti, pikat me të cilat i qajmë. Do ketë surpriza edhe kjo javë, e kam bindje këtë.

E rëndësishme është të jemi në zonën e Europës, janë 4 skuadra të cilat mund të fitojnë titullin dhe njëra do mbetet jashtë Europe. Është një kampionat i çuditshëm. Laçi duhet të fitojë me Teutën dhe pastaj të shikojmë fundin.

Bust nëse fitoj titullin me Laçi? Puna e titullit është ndonjëherë edhe çështje fati. Varet edhe në çfarë moment shkon në një skuadër. Duhet të shikojmë edhe konkurrencën. Ka trajnerë që e fitojnë pa konkurrencë dhe i ngrenë në piedestal. Nuk është njësoj si të dalësh kampion, me Partizanin, Tiranën dhe Vllazninë. Unë e kam thënë që nuk kanë pasur një sulmues. Partizani ka sulmues që kanë shënuar të gjithë. Unë të gjitha golat i kam shënuar me mesfushorë.

Ka rikuperime, por sot dyshoj për Harmonin. Prenga është me kartonë. Në këtë fazë ne krmi aktivizuar shumë lojtarë të rinj, si Bytyqi, Prenga, Zylfiu, me këtë të fundit që i ka dhënë një fytyrë tjetër ekipit.”, tha Duro.