Granit Xhaka ishte dëshira e madhe e trajnerit Hoze Murinjo për Romën e tij. Dhe, drejtuesit verdhekuq nuk mund të mos ia plotësonin dëshirën teknikut të tyre të sapoemëruar. Së fundmi, mediat italiane sigurojnë se është arritur akordi për të transferuar lojtarin me origjinë shqiptare.

Sipas mediave, Xhaka do të përfitojë 2.5 milionë euro plus bonuse në kryeqytetin italian teksa do të firmosë një kontratë katërvjeçare. Nga ana tjetër, 18 milionë euro do të përfundojnë në arkat e Arsenal që do të duhet të përshëndetet me kapitenin e saj.

Kjo do të jetë aventura e parë e Xhakës në Itali, ndërsa nën drejtimin e Murinjos, mesfushori mund të rrisë edhe më shumë nivelin e tij.

Kujtojmë se te Roma, Xhaka do të gjejë edhe mbrojtësin e kombëtares, Marash Kumbulla. /VipSport/