Matvei Petrov, gjimnasti rus që përfaqëson Shqipërinë në gjimnastikë, arriti të renditet i pari në garën e kalit me doreza, të zhvilluar në Osijek të Kroacisë.

Gara, pjesë e Kupës së Botës, u fitua nga Petrov, i duke kaluar në renditje rivalët nga Kazakistani dhe Hungaria.

Fitorja rrit edhe më shumë shpresat për një paraqitje të rëndësishme në Lojërat Olimpike që do të zhvillohen në gusht në Tokio.

Rezultatet e ketij gjimnasti jane te jashtezakonshme per sportin shqiptar qe kesisoj ka gjetur nje xhevahir ne Rusi.