E nisi me shume probleme sezonin, por ne fund Ada i beri nje mbyllje pergjithesisht te mire atij. U rendit ne vendin e tete, por deri pak jave para fundit, ka qene ne gare per zonen play-off.

Nje merite padyshim te madhe ne kete ecuri ka patur trajneri Admir Mehja. Ai e mori ekipin vetem pak dite para nisjes se kampionatit dhe brenda nje kohe shume te shkurter grumbulloi lojtaret e duhur, me te cilet beri nje rrugetim te suksesshem.

Mehja ka folur per “Shkodra Sport” duke treguar gjerat kryesore te sezonit qe sapo u mbyll, por ka folur edhe per te ardhmen. Per me shume ndiqni intervisten e dhene per gazeten tone:

– Mehja, a e konsideroni pozitiv sezonin e fundit te Ades, per nga menyra si u mbyll?

Duke pare problemet dhe veshtiresite qe kemi patur gjate sezonit, si nga formimi i kontigjentit te ekipit dhe deri te veshtiresite financiare, do te thoja qe kemi bere nje sezon shume te mire, ku deri ne javet e fundit ishim pretendent per vendin 5-te qe do te thote arritje ne zonen play-off.

– E moret ekipin vetem pak dite para startit te kampionatit, pa lojtare dhe pa asnje mbeshtetje. Si ia dolet te arrinit keto rezultate?

Shume e vertete kjo. Ne momentin qe e mora ekipin, siç e thate edhe ju, kishte shume mangesi, por e pranova detyren me deshiren e madhe per te bere diçka te mire, pavaresisht problemeve te ndryshme. Menjehere u angazhova te kontaktoja disa sportista dhe ne menyre graduale fillova duke e ndertuar ekipin.

Meqenese kishin ruajt forme te mire fizike, ftova dhe disa shoke me te cilet kisha luajt nder vite, si Sajdi Guri, Semir Gokaj etj. Ne ekip na u bashkua dhe portieri me eksperince Besnik Ndoj, nderkohe qe dua te falenderoj edhe futbollistet Mario Kola dhe Frederik Hila per sakrificat qe kane bere per gjate gjithe sezonit. Dhe me kete rast dua t’i falenderoj te gjithe per kontributin e tyre ne sezonin qe sapo u mbyll.

– Cilat jane gjerat qe ju kane lane me shume mbresa kete sezon?

Ajo qe me ka lene me shume mbresa, eshte grupi qe u kriju dhe harmonia qe ka mbizoteru per gjate gjithe sezonit. Ku cdo ekip do ta deshironte nje harmoni te tille, pasi ndikon shume ne psikologjine e çdo sportisti.

– Ka qene e veshtire per ju si trajner- lojtar?

Ne fakt, e mora ekipin me deshiren per te bere diçka te mire si trajner, por rrethanat dhe duke pare formen e mire fizike qe kam ruajtur, me detyruan te jap kontributin edhe si lojtar. Por do te thoja qe eshte e veshtire te behen te dyja rolet njekohesisht, por faleminderit Zotit ja dola me sukses.

– E fundit, do te vazhdoni te drejtoni kete skuader edhe ne sezonin e ri?

Ne qofte se gjendja ne ekip do te jete e njejte, duke mos pase nderhyrje ne disa problematika qe jane shfaqur ne sezonin qe lame pase, veshtire se do te qendroj. Por kam pase diskutime dhe premtime qe sezonin e ardhshem gjerat do te ndryshojne per mire, pasi mendohet qe te afrohen disa dashamires te futbollit velipojak dhe te kontribuojne ne sezonin e ardhshem, pse jo dhe me objektivin ngjitjen ne kategorine e pare. Ne qofte se gjithe keto do te realizohen, atehere besoj se do te qendroj./SHKDORA-SPORT.COM/