Ndeshja mes Danimarkës dhe Finaldës tërhoqi vëmendjen e gjithë botës së futbollit për shkak të panikut të shkaktuar nga Eriksen. Në këtë moment nuk mund të flitej më gjatë për futboll, por përpos kësaj në fund u vendos që ndeshja të riluhej përsëri.

Një vendim ky që ka çuditur ish-futbollistin shqiptar, Nevil Dede. Ky i fundit është i ftuar në emisionin “Euro Zone” në “MCN TV”, ku hedh dyshime edhe për një trukim të këtij derbi nordik.

“Ndeshja Danimarkë-Finlandë ishte e trukuar për mua. Si u vendos për vazhdimin e ndeshjes? Ka pasur kundërshti! Kapiteni i skuadrës u tha se nuk ishte në gjendje për të vazhduar dhe prandaj u zëvendësua. Kapiteni i skuadrës është ai që vendos për vazhdimin ose jo të ndeshjes.

Nëse ai del për vete nga loja, atëherë kjo tregon se rasti është kontrovers. Unë nuk e pash vazhdimin e ndeshjes më pas asaj që ndodhi me Eriksenin, besoj si gjysma e njerëzve që e kanë lënë ndeshjen në mes “, ka thënë Nevil Dede./Sport Ekspres/