Vllaznia ne basketboll per te reja eshte shpallur kampione e Shqiperise per sezonin 2020-2021. Ajo ka triumfuar ne finale ndaj ekipit The Roses me rezultatin 52 me 34.

Takimi eshte luajtur ne pallatin e sportit te Goga Basket dhe eshte dominuar nga basketbollistet e reja shkodrane te cilat kane triumfuar ne fund me 18 pike avantazh ndaj kundershtareve te tyre.

Vllaznia kishte mundur dje ne gjysmefinale ekipin e Tiranes me rezultatin 77-52 ndersa finalisti tjeter, The Roses kishte kaluar ne kete tur ekipin e Partizanit pas fitores 68-50.

Si rrjedhoje sot ne mesdite ne luajtur finalja ne te cilen vajzat e talentuara shkodrane kane triumfuar. Nje merite e padiskutuar ne kete sukses kane te gjitha pjestaret e ekipit, por edhe trajneret Medina Mustafa dhe Sara Kolombi.

Vajzat kampione te ketij sezoni jane Imela Mala, Sindi Kryeziu, Kamela Kaçi, Anisa Bokrina, Snezhana Brajoviç, Melida Hyka, Sara Murcaj etj.

Vllaznia ne basketboll edhe njehere tjeter tregoi se ka nje te ardhme te sigurte me vajzat e reja, por problemi qe vazhdon te jete prezent si gjithnje tek ky ekip, eshte fakti qe nuk mundet t’i mbaje dot dhe per rrjedhoje ato largohen ne ekipet e tjera./SHKODRA-SPORT.COM/