Federata Shqiptare e Futbollit shton presionin e saj per te veshur kuq e zi dy lojtare me shume perspektive qe jane aktualisht pjese e ekipeve kombetare te Irlandes.

Behet fjale per dy futbollistet me origjine nga Shkodra, Kevin Zefi dhe Justin Ferizaj. Dy 16 vjeçaret jane prej kohesh protagoniste me talentin e tyre, fillimisht tek Akademia e Shamrock Rovers e me pas tek kombetarja U16 dhe U17 e ketij vendi.

Por nderkohe, ditet e fundit lajmet pozitive rreth tyre jane intensifikuar sepse sulmuesin Kevin Zefi ka firmosur per Interin ne Itali, ndersa mesfushori Justin Ferizaj ka kaluar nje prove te suksesshme te Roma dhe mund te firmose ne vazhdim me te.

Nga ana tjeter, te dy keta 16 vjeçare jane grumbulluar ne kombetaren U18 te Irlandes (ndonese jane te nje ditelindje me te vogel) sepse stafi i ekipeve kombetare te Irlandes beson shume ne aftesite e tyre.

Ne keto rrethana, perfaqesuesi i Federates Shqiptare te Futbollit ne Angli dhe Mbreterine e Bashkuar po insiston fuqishem prane familjareve te Zefit dhe Ferizajt me idene per t’u mbushur mendjen qe ata ne te ardhmen te veshin fanellen kuq e zi./SHKODRA-SPORT.COM/