Real Madrid ka pësuar largimet e Raphaël Varane dhe Sergio Ramos dhe ardhja e David Alaba nuk duket se mbulon të gjitha boshllëqet në këtë pozicion dhe ata tashmë kanë pesë objektiva për të rritur konkurrencën në këtë pozicion.

Carlo Ancelotti dëshiron të konkurrojë përsëri për të gjithë titujt dhe të mbretërojë përsëri në Evropë me ekipin e tij, por për këtë, pa dyshim, ai do të duhet të kërkojë të paktën një qendërmbrojtës më shumë për të eleminuar çdo dyshim që mund të ketë, në mënyrë për të konkurruar.

Lista e pesë lojtarëve që mund t’i kërkojë Real Madridi për pozitën e qendërmbrojtësit vitin e ardhshëm, sipas Fichajes.

Pau Torres: Qendërmbrojtësi i Villarreal duhet të jetë një objektiv për shumë klube në botë. Forma e tij e mirë, veçanërisht në sezonin e tij të fundit, ku fitoi Ligën e Evropës, ka qenë magjepsëse. Dhe ai vazhdon të japë arsye që klubet e mëdha të jenë në dijeni për të. Real Madridi mund të vazhdojë me zakonin e tij të një udhëheqësi në prapavijën e kombësisë spanjolle. Sigurisht, vlera e tij në treg është e lartë, rreth 50 milion euro sipas Transfermarkt.

Milan Skriniar: Ai ka qenë një nga qendërmbrojtësit më të mirë në botë në dy apo tre vitet e fundit dhe ndoshta më i miri në Serie A. Fillimi i tij i mirë dhe maturia e tij ne duele një kundër një e bëjnë atë një qendërmbrojtës imponues në çdo ndeshje. Sllovaku luajti një lojë të mrekullueshme kundër Real Madridit në Ligën e Kampionëve, duke treguar se është gati për nivelet e mëdha. Çmimi i tij do të ishte rreth 60 milion.

Matthias Ginter: Më pak i njohur, por jo më i dobëti për këtë. Evolucioni i tij i futbollit në vitet e fundit ka qenë i mahnitshëm dhe ai e ka vendosur veten si një nga qendërmbrojtësit më të fortë dhe më të rregullt në turneun gjerman. Do të ishte më e liri nga të gjithë, pasi do t’i kushtonte Real Madridit rreth 30 milion. Në moshën 27 vjeç, ai kurrë nuk ka qenë më i mirë në karrierën e tij sesa tani.

Antonio Rüdiger: Një tjetër gjerman që do të kërkonte ekipi ‘Merengue’ do të ishte qendërmbrojtësi i Chelsea. Për më tepër, problemi i tij kontraktual me ekipin anglez do ta bënte atë pazar në treg. Pas nënshkrimit me Alabën me kosto zero, Rüdiger do të ishte tjetri. Ai kërkon 12 milion funte në vit.

Marquinhos: Qendërmbrojtësi brazilian e ka ngritur nivelin e tij shumë në krahasim me sezonet e tjera dhe aktualisht është një nga më të mirët në botë. Në fakt, ai mban një Sergio Ramos të ulur në stol duke pritur mundësitë e Pochettinos. Do të ishte më i shtrenjti nga e gjithë lista, rreth 75 milion euro. Bisedimi me PSG-në nuk është i lehtë, por ju nuk gjeni kudo një lojtar si Marquinhos. Përkushtimi i tij në çdo lojë për të kërkuar fitoren është i jashtëzakonshëm.