Ish- sulmuesi i Vllaznise sezonin e kaluar- Haris Dilaver, do ta vazhdoje karrieren e tij ne Malte. Mediat boshnjake kane bere te ditur se sulmuesi 31-vjeçar nënshkroi një kontratë njëvjeçare me FC Valletta, një nga klubet më të mira në këtë vend, disa ditë më parë.

Valletta ka qenë kampione e Maltës 25 herë, dhe para fillimit të këtij sezoni, klubi u forcua nga ish -lojtari i jeeljezničar, Zrinjski dhe Olimpik, mesfushori Ivan Čurjurić.

Sezonin e kaluar, Dilaver luajti gjithsej 43 ndeshje për Vllazninë në kampionat, Kupë dhe Evropë, dhe shënoi 15 gola. Ai ishte një nga lojtarët kryesorë që klubi fitoi Kupën e Shqipërisë sezonin e kaluar, dhe vendin e dytë në kampionat.

Lojtari nga Zenica e filloi karrierën e tij në Celik, ku kaloi të gjitha kategoritë e të rinjve, dhe në dy raste ai luajti për ekipin e të rriturve të Zenica. Përveç Çelikut dhe Vllaznisë, ai ka mbajtur edhe fanellat e Vitez, Mladost, Platanias dhe Nasaf Qarshi.

Ne Shkoder ne perfundim te sezonit te kaluar, vendosen te mos mbeshteten me me te dhe si rrjedhoje vendosen te mos e rinovojne kontraten duke preferuar te marrin kroatin Aralica ne vend te tij.