Ish- arbitrja e FIFA-s, shkodrania Fatjon Borova prej nje viti eshte spostuar ne France, atje ku ka vendosur te vazhdoje pasionin e saj te madh, duke vijuar me arbitrimin edhe ne kete vend.

Diten e sotme nderkohe, nje vemendje te madhe kesaj arbitreje i ka kushtuar edhe gazeta franceze “L’Est Republicain” duke shkruar nje artikull te gjate per te.

“Fatjona Borova është femra e parë që u bë gjyqtare në Shqipëri, ku madje arriti nivelin ndërkombëtar të FIFA -s. Gjithashtu një ish -lojtare, ajo u largua nga vendi i saj pak më shumë se një vit më parë për t’u bashkuar me Francën. E licencuar në Vandoeuvre, ajo tani shërben në baza rajonale dhe synon më lart”- shkruhet ne fillim te ketij artikulli.

Por me pas, kjo gazete i ka bere nje pershkrim te plote karrieres se Boroves duke filluar nga basketbolli, futbolli i luajtur e me pas si arbitre.

“Jona u largua nga vendi i saj ne vitin 2020, por karriera e saj ka qene e lidhur ngushte me sportin. Filloi me basketbollin, madje u be edhe lojtare e kombetares per U16. Por ajo largohet shpejt nga parketi i pallatit te sportit per te kaluar tek fushat me bar.

“Kur isha vetem 15 vjeçe u rregjistrova si arbitre futbolli dhe qe nga ajo dite nuk e kam lene me bilbilin”- thote nder te tjera per kete gazete shkodrania Fatjona Borova.

Vendos te luaje futbolli me ekipin e Ades se Velipojes e cila dominon ne Superlige, madje merr pjese edhe ne Ligen e Kampioneve me te, por largohet shpejt nga futbolli i luajtur si rrjedhoje e nje demtimi ne gju.

I perkushtohet arbitrimit teksa 23 vjeçe merr stemen e FIFA-s si arbitre kryesore dhe 24 vjeçe si arbitre asistente. Ajo ushtronte edhe detyren e oficeres se policise dhe Fatjona rrefen se e kane caktuar edhe ne disa “ndeshje te nxehta” meshkujsh per te zbutur klimen.

Më pas, problemet me Federatën dhe punëdhënësit e tij – në një sistem të rrënuar nga korrupsioni sipas tij – e çuan atë të kthehej në mërgim. Në fillim të vitit 2020, ajo zbarkoi në Lorraine sipas këshillës së Said Ahmeti, një shok vendas.

Ndërsa po stërvitej për të mësuar frëngjisht në Metz, ku u vendos, ajo ra në kontakt me Ligue du Grand Est. Fillimi i krizës covid më pas ngadalësoi entuziazmin dhe ndërlikoi integrimin e saj. Por, që nga fillimi i sezonit, Fatjona mund të argëtohet, duke ndeshje si arbtitre kryesore në R2 dhe Kupen e Frances, ose si asistente në ndeshjet e femrave N3, R1 ose D2.

Ajo synon të vazhdojë përparimin e saj në nivele më të larta. Dhe, nëse rastësisht ajo arrin të natyralizohet, pse të mos ndjekë gjurmët e njëfarë Stéphanie Frappart, e cila ka thyer barrierat e arbitrazhit në Francë dhe ne arenen nderkombetare. “Do të përpiqem, nëse Franca dëshiron,” buzëqesh ajo ne prononcimin e saj dhene per gazeten franceze “L’Est Republicain”./SHKODRA-SPORT.COM/