Më datë 27 nëntor në Mondevideo të Uruguajit Flamengo dhe Palmeiras do të përplasen për trofeun më të lakmuar për klube të Amerikës së Jugut

Finalja e Copa Libertadores do të jetë e gjitha braziliane. Më datë 27 nëntor në Mondevideo të Uruguajit Flamengo dhe Palmeiras do të përplasen për trofeun më të lakmuar për klube të Amerikës së Jugut.

Ditën e mërkurë, Flamengo mundi në gjysmëfinale ekuadorianët e Barcëlonës me shifrat 2-0 falë golave të Bruno Henriques në minutat 18’ dhe 50, po me të njëjtën rezultat ishte mbyllur edhe takimi i parë në “Maracana”.

Ndërkohë Palmeiras, vjen në këtë finale si kampione në fuqi,skaudra braziliane përballë kishte Atletico Mineiro dhe ia doli të kalonte në finale vetëm me dy barazime 0-0 dhe 1-1, me golin e shënuar jashtë fushe.