Pas kater javesh kampionat, Basania U15 me ne fund gjen fitoren e pare. Nese ne ndeshjet e kaluara ajo ka qene edhe disi e pafat, sot ka qene krejt ndryshe.

Ne takimin e luajtur ne Durres ndaj ekipit “Akademia Shqiponja” djemte e drejtuar nga Gilman Lika kane fituar me rezultatin e ngushte 1-0.

Ka qene nje perballje shume e luftuar dhe fatin e saj do ta vendoste nje gol i futbollistit Orges Spahija ne minuten e 3-te te pjeses se dyte.

Pas ketij goli, Basania e kontrolloi avantazhin dhe po shkonte e sigurte drejt fitores, por ne minuten e fundit arbitri ka akorduar nje 11-metersh shume te diskutueshem per vendasit.

Ate e mori persiper per ta gjuajtur futbollisti Peposhi, por portieri Glejdis Zhejani ka bere mrekulline duke e pritur topin e gjuajtur prej tij dhe duke i dhene kesisoj fitoren e pare Basanias.

Skuadra debutuese ne kategorine Superiore te kesaj grupmoshe ne kete menyre merr tre piket e para, por me siguri qe tani do te vijne te tjera fitore per te./SHKODRA-SPORT.COM/