Antonio Conte mësohet nga mediat britanike se është i interesuar të mësojë për kushtet e përfshira te Newcastle United pasi supozohet të jetë zgjedhja e parë menaxheriale e konsorciumit të Lindjes së Mesme.

Chronicle Live zbulon se Conte është i hapur për një kthim në Premier League. Dhe ndërsa dihet gjerësisht tashmë në botën e futbollit se Magpies do të kenë para për të shpenzuar në tregun e transferimeve në janar, elementi kryesor i kushteve për Conte besohet të jetë nëse ai ka një ndikim të
madh në rekrutim…

Conte nuk ka pasur gjithmonë kontroll të plotë mbi transferimet gjatë kohës së tij te Chelsea dhe në detyrën e tij të fundit në Itali me Interin.

52-vjeçari u shkarkua nga Chelsea pavarësisht fitimit të Premier League dhe FA Cup dhe i kushtoi Blutë një kompensim të ftohtë prej 26 milion sterlinash për të paguar.

Conte fitoi Serie A me Interin por u largua pas një grindjeje të ashpër mbi shitjet e lojtarëve pasi Achraf Hakimi dhe Romelu Lukaku u shitën respektivisht te PSG dhe Chelsea, dhe zëvendësimet e nivelit të lartë nuk ishin të garantuara…

Si pjesë e marrëveshjes së tij me Interin ai nuk mund të kthehet në punë në Serie A deri në vitin 2022.
Prandaj, marrja e garancive para një kthimi në Angli do të ishte jetike për ta bindur atë për aventurë tjetër Premier League.

Që nga largimi nga San Siro, ish -trajneri i Juventusit është lidhur në media me Arsenal, ndërsa Barcelona gjithashtu është interesuar.

Një pengesë e mundshme për çdo klub të interesuar për Conte është se preferenca e tij është të fillojë punën në një klub në fillim të një sezoni të ri.

Kjo do të ishte pika fillestare e negociatave për Neëcastle nëse ata zgjedhin Conte dhe ata mund të kenë për ta bindur atë që të fillojë punën me një pjesë të fushatës tashmë të vendosur./telesport/