Barcelona, ​​e cila ishte tashmë një hap larg mbylljes së nënshkrimit të Dani Olmo merkatos së verës së kaluar, do të arrijë të marrë shërbimet e lojtarit të RB Leipzig gjatë merkatos së ardhshme verore.

Pjesa më e madhe e buxhetit për të investuar në përforcime afatmesme do të shkojë për klubin gjerman, i cili do të pajtohet që t’ia lëshojë reprezentuesin spanjoll katalanasve me një mundësi blerjeje të mëvonshme.

Marrëdhëniet midis Barcelonës dhe Leipzig janë në rritje pas marrëveshjes nga Ilaix Moriba, dhe në disa muaj do të konsolidohet me kalimin e Olmo, i cili do të jetë përforcimi i madh i Barcelonës për janarin.

Olmo ka pak për të thënë dhe kjo është se në cilësinë personale ai i ka mbyllur kushtet me ekipin katalanas që nga gushti i kaluar. Nëse asgjë nuk shkon keq, në verën e vitit 2022 ai do të nënshkruajë një kontratë për katër sezone.

Operacioni do të kushtonte 10 milionë euro për transferimin dhe 30 milion të tjera në verë.