Alessandro Nesta është i bindur se Milani mund ta fitojë titullin.

Ish-mbrojtësi i Milanit dhe Lazios, u pyet për mendimet e tij për garën për titull në Serie A, teksa nuk hezitoi të përgjigjet.

“Sigurisht që munden”, tha Nesta kur u pyet nëse Milani mundet ta fitojë titullin.

“Ata kanë shansin e jetës së tyre. Milani di se si ta trajtojë presionin dhe kjo i bën ata të bëjnë zgjedhjet më të mira”.

“Ka shumë lojtarë të rinj, kështu që nuk shoh një ekip që është gati për Ligën e Kampionëve.

Ata nuk janë gati. Ata duhet të marrin pjesë në të për një kohë të gjatë dhe të përshtaten, siç bënë në Serie A”.

“Për të fituar Ligën e Kampionëve, ju duhet të paguani 70 milionë euro për kampionët e mëdhenj, gjë që klubet e Serie A nuk mund ta përballojnë tani”, përfundoi ish-mbrojtësi italian.

Nesta ka luajtur 417 ndeshje në Serie A në karrierën e tij. Ai luajti në Itali, SHBA dhe Indi. Lazio, Milan, Montreal Impact dhe Chennaiyin FC janë klubet e vetme të karrierës së tij si lojtar.

I konsideruar si një nga mbrojtësit më të mirë në historinë e futbollit italian, Nesta fitoi dy Ligën e Kampionëve, tre tituj të Serie A dhe një Kupë të Botës.