Sfida mes Vllaznisë dhe Tiranës nisi me një moment të veçantë ku u bë përkujtua ish-lojtari i Vllaznisë, Nikoll Gjergji që ndërroi jetë vetëm pak ditë më parë.

Gjergji ishte pjesë e kuqebluve në vitet 60’, ndërsa në vitet 90’ kishte punuar dhe si trajner moshash pranë klubit shkodran. Vllaznia kishte vendosur ta nderonte në mënyrën më të mirë ish-lojtarin e saj.

Para fillimit te ndeshjes nderkohe eshte mbajtur nje minute heshtje ne nderim te tij. Me pas, eshte zhvilluar edhe nje ceremoni e thjeshte ku kane qene te pranishem edhe dy djemte e tij, si dhe kryebashkiakja Ademi dhe presidenti Xhaferi.

Djemve te Nikoll Gjergjit iu dorëzua fanella me numrin 7-të nga kapiteni Ardit Krymi, e po ashtu ka patur edhe nje tjeter fanelle nga Alban Neziri ne emer te Akademise Vllaznia per punen e shkelqyer ne vite te Nikoll Gjergjit si trajner moshash.