Vllaznia humbi ne fushe pasditen e se shtunes ndaj Tiranes me rezultatin 0-2, por duhet thene se statistikat e kesaj ndeshje flasin ne favorin e saj.

Shkodranet duket se luajtën më mirë, por Tirana shënoi golat dhe mori tre pikë të rëndësishme në një përballje titulli. 62% e mbajti topin Vllaznia, duke dominuar kontrollin e lojës.

Djemtë e Thomas Brdaric ishin më lart në pasimet e sakta, duelet e fituara dhe driblmet. Bardheblutë e goditën më shumë portën se ekipi kundërshtar. 9 herë tentoi portën shkodrane skuadra bardheblu, me gjashtë nga tentativat që përfunduan në kuadrat.

Ajo qe bie ne sy eshte mbajtja e topit. Vllaznia e ka mbajtur topin 62 % te kohes reale te lojes perkundrejt 38 % te Tiranes, por gjerat ne fund kane folur per bardheblute.