Prej disa muajsh, ne Shqiperi te gjithe po flasin per Armando Brojen, sulmuesin 20 vjeçar qe po spikat me paraqitjet e tij si tek kombetarja shqiptare ashtu edhe tek ekipi i Sunderland ne Angli.

Lojtari qe eshte ne pronesi te Çelsit eshte shembulli me i mire sesi tashme kombetarja shqiptare po furnizohet me femijet e emigranteve shqiptare dhe padyshim qe jane nje e ardhme e sigurte per te.

Por nga Anglia na vjen nje tjeter emer i cili me shume mundesi shume shpejt do te behet i njohur. “Shkodra Sport” meson se behet fjale per 16 vjeçarin Elliot Krasniqi (Vuksani) i cili eshte pjese e Akademise se klubit te njohur Tottenham Hotspur.

Eshte i datelindjes 25 tetor 2005 dhe deri para dy vjetësh ka qenë pjesë e ekipit St. Bonaventure, ndërsa nga vera e vitit 2019 është bërë pjesë e klubit të mirënjohur Tottenham Hotspur me te cilin firmosi fillimisht nje kontrate dyvjeçare.

Luan si portier dhe ne keto dy vite ka spikatur duke luajtur me ekipin U16 te Tottenham, ndersa tani ka kaluar me ekipin U18 te tij. Para pak ditesh, mesohet se nje klub i njohur i Bundesliges gjermane ka trokitur ne dyert e klubit anglez duke kerkuar te marre sherbimet e Elliot, raporton “Shkodra Sport”.

Por sipas medias britanike “Football indidet”, Tottenham ka lëvizur për të nënshkruar sa me shejt marrëveshjen e re me kete lojtar dhe duke ofruar një bursë për portierin Elliot Krasniqi.

Ai është një nga tre yjet në rritje, të cilëve tashmë u janë ofruar bursa të hershme nga gjigantët e Londrës.

Football Insider zbuloi se klubi ka ofruar gjithashtu marrëveshje dyvjeçare për sulmuesin 15-vjeçar Samuel Amo-Ameyaë si dhe qendërmbrojtësin 15-vjeçar Archie Chaplin.

Tottenhami ka qenë i prirur të lidhë Krasniqin, Amo-Ameyaë dhe Chaplin menjëherë për të shmangur që ata të rrëmbehen nga ekipet rivale.

Ekziston një konkurrencë e madhe midis klubeve elitare për talentet më të mirë të rinj britanikë, me ndeshjet e grupmoshave të ndjekura jo vetëm nga vëzhgues të talenteve nga klubet më të mira të Premier League, por edhe nga ata nga Bundesliga dhe liga të tjera kryesore.

Tottenham ka një rekord të shkëlqyer në edukimin e talenteve të rinj, me yjet ndërkombëtarë, Harry Kane dhe Harry ëinks, të dale nga Akademia e tij.

Ndersa tani klubi shpreson që treshja e mesiperme të mund të ndjekë gjurmët e sensacionit të sulmit, Dane Scarlett. Ai mbushi vetëm 17 vjeç në mars, por tashmë ka bërë pesë paraqitje për ekipin e parë.

Ne kete menyre, e ardhmja e Elliot Krasniqit duket e ndritur. Ai ka lindur ne Angli nga dy prinder me origjine nga Dukagjini dhe ne fakt ende nuk ka marre nje ftese nga Shqiperia per te qene pjese e ekipeve kombetare te saj.

Te jesh pjese e Akademise se Tottenham Hotspur eshte nje tregues se Elliot Krasniqi ka vlera dhe per kete duhet shpejtuar per ta bindur qe ai te vishet kuqezi.
Gjergj KOLA