Trajneri i përfaqësueses shqiptare U19. Armando Cungu, ka bërë publike sot listën e lojtarëve të grumbulluar për pjesëmarrjen në kualifikueset e Europianit të kësaj grupmoshe, për të cilat është pritëse në vendin tonë. Kuqezinjtë e vegjël luajnë kundër Francës, Serbisë dhe Maqedonisë në ndeshjet të cilat do të luhen në Rrogozhinë dhe Elbasan.

Në listën e lojtarëve të Cungut bie në sy prania e 4 futbollistëve nga akademia e Sasuolos, emra të cilët janë aktivizuar rregullisht me ekipin e të rinjve të skuadrës italiane. Por njëkohësisht ka edhe emra të tjerë nga futbolli italian si Dervishi i Interit, Toci i Fiorentinës apo vëllezërit Shpendi të Çezenës.

Një tjetër emër që bie në sy është ai i mbrojtësit Daniel Hysaj, i cili është një kushëri i mbrojtësit të përfaqësueses A, Elseid Hysaj. Ai ka rënë në sy që në moshë të vogël dhe tashmë është pjesë e akademisë së Napolit, duke luajtur rregullisht atje.

Sigurisht, nuk mungojnë as lojtarë nga Superiorja, me Bytyqin e Laçit i cili pritet të ketë një rol të rëndësishëm në këto eliminatore, ndërsa ka vend edhe për Prekën e Bylisit, i cili aktualisht luan në Kategorinë e Parë.

Ne total siç shikohet, ne listen e 22 lojtareve te grumbulluar nga Cungu per keto ndeshje, baza e kombetares perbehet nga shkodranet sepse jane plot 7 futbolliste nga Shkodra dhe 1 nga Kopliku dhe konkretisht Kaçaj, Preka, Zalli, Hysaj, Pjeshka, Alivoda, Bebeziqi dhe Zenelaj.