Dëmtimi i Kun Agüero ka qenë padyshim një pengesë e madhe për Barcelonën në fillim të sezonit dhe erdhi pikërisht kur ai kishte filluar të zinte vendin e tij në skuadër.

Xavi, para se të nënshkruante kontratën e me Barcelonën, kërkoi ardhjen e përforcimeve dhe veçanërisht nënshkrimin e një standardi të ri më lart. Mungesa e golit është një nga të këqijat endemike të skuadrës dhe ai kërkon ta korrigjojë në dritaren e janarit .

Vështirësitë ekonomike që po kalon Barça nuk i lënë shumë mundësi dhe janë rikthyer për të rikuperuar opsionin e Edinson Cavanit. Uruguaiani e ka humbur vendin në skuadër me ardhjen e Cristiano Ronaldos këtë verë dhe me avancimin e datave, largimi i tij fiton forcë.

Roma dhe Real Madridi kanë pyetur tashmë për të dhe tani është Barcelona ajo që po përpiqet të mbyllë një marrëveshje përpara se të hapet merkato. Klubi katalanas ka mbajtur kontakte si me agjentin uruguaian ashtu edhe me Manchester Unitedin, të cilët nuk janë kundër një largimi.

Cavani nga ana e tij nuk e ka fshehur asnjëherë dëshirën për të provuar në Spanjë dhe duket se në moshën 34-vjeçare do t’i vinte mundësia e madhe.