Kombetarja shqiptare e basketbollit te femrave eshte grumbulluar qe prej dy ditesh per ndeshjet eliminatore te Kampionatit Europian te pas dy diteve, pikerisht ato qe do te luaje neser me Polonine dhe me 14 nentor ndaj Sllovenise.

Interesant eshte fakti se nga 13 basketbollistet e grumbulluara nga trajneret Mirza Alibegaj dhe Florentina Mitku, 5 prej tyre jane nga Shkodra, pra rreth 40 % e ekipit kombetar.

Behet fjale per basketbollistet Klea Verri, Mirela Lugaj, Sara Kolombi, Silvi Sinani dhe Imela Mala. Madje e grumbulluar ka qene edhe nje tjeter basketbolliste shkodrane, Nisrina Kraja, por ajo per arsye personale nuk ka mundur te jete pjese e kombetares per kete ndeshje.

Kjo do te thote se kombetarja shqiptare per momentin eshte e bazuar tek lojtaret shkodrane. Te gjashte keto basketbolliste per fat te keq nuk luajne per Vllaznine, por jane grumbulluara te gjitha tek Tirana e cila u ka ofruar kushte me te mira./SHKODRA-SPORT.COM/