Nje lajm shume trishtues zyri faqet e internetit ku behej fjale per ndarjen nga jeta diten e djeshme te intelektualit dhe VOLEJBOLISTIT te Vllaznise Kujtim Dani ne moshen 75 vjeçare.

Eshte nje emer i njohur ne qytetin e Shkodres jo vetëm si volejbolist, por ne radhe te pare si pinjoll i nje nga familjeve me te nderuara e te respektuara ne qytetin tone, i familjes Dani.

Nje trashegimi qe nisi nga gjyshi i tij, tregtari Dan Hasani dhe me pas me Riza Dani, deputet i zgjedhur ne Kuvendin e Shqiperise dhe i pushkatuar nga diktatori E.Hoxha me 1946.

Pa harruar babain e tij Xhevatin, kusheririn Xhelalin, te gjithe te denuar e te internuar nga diktatuyra komuniste.
Kujtimi qe ne bankat e shkolles se mesme shfaqi talentin e tij dhe perkushtimin per volejbollin, ndryshe nga i vellai i tij Gezimi qe bani emer me basketbollin qe te dy me Vllaznise.

Talenti i dy vellezerve, Kujtimit dy vjet me i vogel se Gezimi, terhoqi vemendjen e trajnereve te Vllaznise Dan Doçi, Esat Haxhi, Muhamet Sokoli, Tonin Bianku te cilët vleresuan talentin e tyre duke i hapur rrugen per nje afirmim te shpejte per te perfaqesuar Vllaznise ne aktivitet kombetare.

Kujtimi me shtatelartesine e tij ishte nje shuter klasi ne nje range ne emrat me te njohur te volejbollit kKombetar.
Duke patur mbi shpine njollat e biografise, u frenua nga drejtuesit e partise ne Shkoder per te dhene maksimumin e tij dhe per me teper, si nxanes i shkelqyer ne mesime, u perplas dyerve te pushtetit lokal per te siguruar nje burse studimi ne universitet.

Kinder deshires se tij iu afrue mundesia per te ndjekur Institutin e Larte Bujqesor ne Kamze. Me Vllaznine u aktivizue deri ne vitin 1965 perkrah emrave qe do te te benin karriere te shkleqyer ne kete sport si A.Bushati, V.Jubani, Xh.Haxhi, Nd.Pistulli, T.Fistani etj.

Ne Kamze u aktivuzue me ekipin e Dajtit, ku dha nje kontribut me vlere duke e perfaqesuar denjesisht kete ekip ne kategorine e pare duke fituar edhe Kupen e Shqiperise.

NJe vit prepara se te perfundoje studimet per inxhineri pyjore, terheq vemendjen e gjithe drejtueseve lokal, partiak e pushtetar, kur Dajti fiton ne Shkoder, ne kendin sportiv “Spartak” ndaj Vllaznise pretendente per tiutull 3-2.

Per kete u ba nje analizes e thelle ne zyrat e ish-komitetit ekzekutiv, pàsi ekipi akuzohej se ishte mundur nga nje skuader inferiore ku vetem Kujtim Dani mori mbi shpatulla kete fitore qe beri xhiron e Shqiperise, edhe per batutat qe u degjuan ne analizen qe u ba ne ish komitetin ekzekutiv.

Kjo ndoshta ndikoi qe mbas perfundimit te studimeve ne Tirane, drejtuesit e pushtetit lokal e emeruan ne Shkoder ne Drejtorine e Pyjeve.

Edhe pse Kujtimit i duhej te punonte ne terren duke shkelur pyjet e Veriut te Shqiperise, ai tregoj nje vullnet te madh per te qene korrekt me prefesionin e tij dhe me angazhimin prane ekipit te Vllaznise ku shoket e priten me perzemersi.

Gjate viteve 1970-76 Kujtimi mbrojti ngjyrat e Vllaznise perkrah emrave te njohur ne kete sport si A.Bushati, S.Paloka, V.Jubani, T.Fistani, A.Gjoni, M,Sterkiq etj, ku ne vitin 1973, Kujtimi dha kontributin e tij ne fitoren e Kupes se Shqiperise.

Edhe pas terheqjes nga sporti Kujtimi ishte nje simpatizues e inkurajues per ekipet e Vllaznise duke ndjekur ndeshjet ne pallatin e sportit e ne stadium.

Kujtimi si intelektual dhe si qytetar ishte nga te paret qe u rreshtue me bashkeqytetaret e tij ne permbysjen e diktatures komuniste, ne perfaqesimin me dinjitet e kulture ne vendosjen e pluarizmit demokratik, duke mos pretenduar per te bere kariere, por thjesht si anetar i keshillit lokal, megjithese atij i takonte te perfaqesonte Shkodren ne Parlament, ne qeverisjen lokale, perpara disa emrave te tjere qe perfituan ofiqe.

Po ashtu Kujtimi nxorri ne pah vlerat e familjes se persekutuar Dani me artikujt qe shkroi ne shtypin shqiptar, duke treguar nje vlere te panjohur per Shkodren.

Por me sa duket si te gjithe te zhgenjyerit nga ajo priteshmeri qe do te afronte demokracia, Kujtimi kaloi pertej Adriatikut, duke gjetur ngushellimin ne token e premtuar, Ameriken, duke u bashkuar me te vellaun e tij Gezimin.

Me kete rast duke ndjere edhe ne shoket e miqte e tij kete dhimbje, i shprehim familjes, vellait Gezimit dhe gjithe farefisit ngushellimet e rastit dhe shpirti i tij u prehte ne paqe. Edhe nje emer me pak nga panteoni i sportit shkodran.
NAMIK MEHMETI
FIRENZE