Kategoria e pare ka luajtur sot ndeshjet e javes se 9-te te saj, jave e cila ka rikonfirmuar edhe njehere faktin se Bylis dhe Erzeni jane dy nder pretendentet kryesore per ngjitjen ne Superlige.

Te dy keto ekipe sot kane fituar ndeshje te veshtira, Bylis pikerisht “derbin” me Apolonine ndersa Erzeni ka fituar ne Berat me rezultat te njejte si ne Ballsh, 1-0.

Por te dy keto ndeshje kane patur edhe nje te veçante. Si per Bylisin ashtu edhe per Erzenin, golat e fitores i kane shenuar dy futbolliste shkodrane. Per ballshiotet topin e ka derguar ne rrjete sulmuesi Eridon Qardaku.

Nderkohe per shijakasit, ka shenuar sulmuesi me pervoje Jasmin Rraboshta. Ky eshte nje fakt se te dy keto futbolliste jane shume te rendesishme per ekipet e tyre dhe po i udheheqin ato ne rrugen drejt Superliges.

Bylis ne fakt duket se eshte shume me prane sepse pas 9 javesh udheheq renditjen me pike te plota 27, ndersa Erzeni mban vendin e dyte ne renditje me 19 pike./SHKODRA-SPORT.COM/