Skënderbeu ndihet i vjedhur nga ndeshjet e fundit, duke akuzuar direkt gjyqtarët për qëndrime dashakeqëse, që këtë sezon po bëhen të shpeshta. Ndeshja me Teutën në Kamzë i vuri kapakun gjithçkaje, duke sjellë reagim në bllok nga të gjithë pjesëtarët e klubit bardhekuq, duke nisur nga lojtarët e deri te drejtuesit dhe presidenti.

Vendimi i Jorgjit, që pasi konsultoi VARin nuk mori në analizë prekjen me dorë të Dajës në zonë por vetëm pjesën e dytë të aksionit duke e cilësuar pozicion të parregullt Berishën, ka tërbuar presidentin Ardjan Takaj, i cili në numrin e djeshëm dha një prononcim ekskluziv për gazetën. Ai rikujtoi se sjellje të tilla janë ende në memorien e të gjithëve për atë që ndodhi më 20 maj në Kukësi-Skënderbeu me Jorgjin.

DREJTORI – Nga ana tjetër, reagim zyrtar për “Panorama Sport” ka bërë edhe drejtori i klubit, Ilirjan Përmeti, i cili ka theksuar se në situata të tilla gabimet mbulohen nga justifikime të pabaza dhe se VAR nuk po sjell ndryshim në gjykimin e arbitrave pasi sërish vërtetojnë se edhe ky sistem mund të kompromentohet.

“Ne gjithmonë si klub nuk jemi marrë me problemet e gjykimit, por kemi parë vetëm veten tonë dhe zgjidhjen e kërkonim nga lojtarët. Megjithatë, është e pamundur t’u kërkosh lojtarëve maksimumin kur gjithë këto vite një arbitër nuk ka pranuar gabimet, po vetëm janë justifikuar gjithmonë. Nuk e kuptoj se me çfarë guximi një arbitër në kohën e sistemit VAR merr në analizë vetëm një moment pjesën e dytë të aksionit pa e analizuar prekjen me dorë.

Përse nuk ishte penallti prekja me parakrah? Përse nuk u shënjua me vijë sikundër e ka rregullorja pozicioni jashtë loje i Berishës? Këto janë pyetje që të lënë hapësirë për të dyshuar se nuk ishte gabim, por dashakeqësi. Përtej kësaj, në momentin e parë kur VAR hyri në punë në kampionatin tonë, menduam se shumëçka mund të ndryshonte, por nuk e kuptoj se si mund të keqmenaxhohet edhe ky sistem.

Jorgji sërish? Nuk është puna vetëm e një individi, të gjithë po bëjnë gabime karshi nesh dhe kurrë nuk jemi marrë me ta, por çdo gjë e ka një kufi. Vija e kuqe është tejkaluar me ne dhe reagimet e të gjithëve janë të drejta në këto kushte”, përfundoi drejtori i klubit Skënderbeu, Ilirjan Përmeti.