Në mesin e valës së gjashtë të Covid në Spanjë dhe me rezultatet pozitive në disa skuadra në Ligë, lojtarët dhe stafi trajner i Real Madrid do të kalojnë testet PCR sot në Valdebebas Sports City përpara se të kthehen në stërvitje pas festave të Krishtlindjeve planifikuar për nesër.

Në klub ata duan të shmangin me çdo kusht një shpërthim të ri pasi dy javë më parë deri në tetë futbollistë dhe një anëtar i stafit u infektuan me koronavirus dhe prishën planet e skuadrës së Ancelottit . Të gjithë lojtarët që kaluan virusin janë rikuperuar dhe, përveç surprizës, nesër do t’i rikthehen normalisht punës për t’u përgatitur për duelin me Getafen më 2 janar.

Përveç kësaj, pozitive janë rendi i ditës dhe disa klube raportuan disa raste dje në kthim në stërvitje. Shoqëria Mbretërore ka konfirmuar 10 infeksionet, i Barcelona 2, Espanyol 7, Cádiz 5 dhe Celtic 4 dhe tani pret numrin e poshtë pozitive deri.

Në Madrid po përhapet shqetësimi edhe për seksionin e basketbollit, totalisht i paralizuar nga 10 rastet pozitive me Covid që kanë detyruar shtyrjen e disa ndeshjeve, përfshirë edhe Fenerbahçe-Real Madrid në Euroligë.