Për lojtarët më të mirë në çdo merkato është Manchester City, me fuqi financiare dhe mjaft tërheqës falë Pep Guardiolës, dhe kjo nuk do të jetë ndryshe në ndjekjen e tyre për një sulmues të ri.

Pas largimit të Ferran Torres te Barcelona, ​​që vjen vetëm disa muaj pasi ikona e klubit Sergio Aguero u largua për në të njëjtin destinacion, shtesa të reja në sulm ka të ngjarë të ndodhin.

Megjithatë, Manchester City nuk po planifikon të lëvizë për një sulmues në janar dhe në vend të kësaj do të presë deri në verë, kur ata mund të ndjekin objektivin e tyre kryesor, yllin e Borussia Dortmund, Erling Haaland.

Gara për Haaland

“City po planifikon të zhvillojë takime me përfaqësuesit e Haaland gjatë javëve dhe muajve në vijim, por nëse 21-vjeçari norvegjez zgjedh apo jo një lëvizje në stadiumin Etihad është një çështje tjetër”, shkroi David Ornstein në Athletic.

“Ekziston një ndjenjë se Real Madridi përbën kërcënimin më të madh për Cityn, por nëse spanjollët arrijnë të blejnë Kylian Mbappe, kjo mund të largojë Haaland nga “kthetrat” e “Galaktikëve”.

“Manchester United mendohet se ka një interes për Haaland, por ka dyshime nëse tërheqja është e ndërsjellë”.

Alternativat e Haaland

Nëse opsioni i Haaland dështon, City ka si alternativë sulmuesin anglez të Tottenham, Harry Kane.
Një lëvizje për sulmuesin e Tottenham Hotspur nuk u realizua kurrë për shkak të kërkesave të larta të Spurs verën e kaluar, dhe duke pasur parasysh se ai do të festojë ditëlindjen e tij të 29-të në korrik, mund të mos jetë një opsion i zbatueshëm.

Në vend të kësaj, City po monitoron gjithashtu sulmuesin e Real Sociedad, Alex Isak dhe qendërsulmuesin e Fiorentinës, Dusan Vlahovic, i cili ishte i lidhur me Atletico Madrid verën e kaluar.