Lukas Kardozo nuk do të vazhdojë të jetë pjesë e Partizanit. Sulmuesi prej javësh ka marrë një ofertë nga një klub i sapongjitur në elitën e futbollit kazak, por deri më tani nuk kishte arritur të merrte miratimin e drejtuesve të kuq për t’u larguar.

Kardozo kishte kontratë me Partizanin deri në fund të këtij sezoni dhe i ishte bërë e qartë se nëse dëshironte të largohej, ekipi që do shërbimet e tij duhet të paguajë.

Kishte një moment kur negociatat ngecën dhe Partizani nisi të mendojë edhe rinovimin me sulmuesin, por klubi kazak, emri të cilit për momentin nuk bëhet i ditur, ka vendosur të japë një shifër parash për të bindur Partizanin.

Braziliani ditën e djeshme është pajisur me dokumentacionin e nevojshëm dhe sot do të udhëtojë drejt Turqisë, ku ekipi i tij i ri po kryen fazën përgatitore, para nisjes së sezonit.

Pritet që Partizani së shpejti të zyrtarizojë divorcin me 27-vjeçari largimin, i cili është largimi i tretë në radhë në këtë merkato dimri.

Kardozo u bë pjesë e Partizanit në vitin 2018, kur Partizani pagoi 30 mijë euro për ta blerë nga maqedonasit e Pelister dhe arriti të jetë pjesë e ekipit fitues të titullit kampion, pas 26 vitesh.

Gjithsesi, në asnjë moment latini nuk arriti të jetë i rëndësishëm për Partizanin dhe dëmtimet e kanë dënuar vazhdimisht, duke munguar në shumë ndeshje me “demat”.