Megjithëse Roman Abramovich demonstroi synimin e tij për të ndihmuar Ukrainën duke marrë pjesë në bisedimet e paqes me Rusinë pas pushtimit të vendit të tyre fqinj, mund të mos jetë gjithçka aq “paqësore” sa duket, shkruan “MARCA”.

Sipas disa raporteve, pronari i Chelseat kishte planifikuar plotësisht lëvizjet e tij në përpjekjen për të shmangur sanksionet e mundshme që prekin drejtpërdrejt asetet e tij.

Prona e Abramovich

Sipas informacioneve të fundit, biznesmeni rus ishte në dijeni të qëllimeve të Putinit për të pushtuar Ukrainën dhe ai vendosi të lëvizte pronën e tij dhe ta mbante të sigurt nga sanksionet.

Në fakt, duke marrë pjesë në bisedimet e paqes me presidentin ukrainas Volodymir Zelenski, ai ishte në gjendje të blente kohë dhe të ngrinte sanksionet e mundshme amerikane, të cilat ishin gati të zbatoheshin, për shkak të rolit të tij kyç në negociata, dhe kështu të ruante pasurinë e tij të paprekur në vende të tilla si Rusia, Turqia dhe Arabia Saudite.

Gjëja e parë që ka tërhequr vëmendjen është se dy mega-jahtet e tij janë të sigurta në Turqi. ‘Eclipse’ nuk ka pasur asnjë problem në portin jugperëndimor të Marmaris, ndërsa anija tjetër e quajtur ‘Solaris’ ndodhet ende në resortin e Bodrumit.

Sikur të mos mjaftonte kjo, flota e avionëve dhe helikopterëve të Abramovich kanë lëvizur nga Izraeli në Rusi dhe prej andej në Arabinë Saudite për të shmangur gjurmimin dhe prekjen nga sanksionet.

Informacione të brendshme

Gjëja kurioze në lidhje me lëvizjet e oligarkut është se të gjitha planet e tij filluan përpara se Mbretëria e Bashkuar të vendoste pasuritë e tij në qendër të vëmendjes.

“The Guardian” nxori në dritë se si jahti i tij ‘Aquamarine’ dhe kompania MHC ndryshuan pronësinë pikërisht në ditën kur Rusia nisi operacionin e tyre ushtarak.

Anija, e cila është 50 metra e gjatë, është në një bankë të thatë në portin holandez të Vlissingen dhe është e mbuluar me goma dhe skela në atë që duket si punë riparim. Një anije që deri më 24 shkurt i përkiste Abramovich, por një ditë më vonë i përkiste bashkëpunëtorit të tij të ngushtë David Davidovich.

Ndërkohë, Davidovich konfirmoi për gazetën britanike se si ‘Aquamarine’ dhe kompania MHC Jersey Ltd, me qendër në Jersey, e cila është e regjistruar si pronare e jahtit në bazën e të dhënave detare MarineTraffic, janë pronë e tij.

“Wall Street Journal” konfirmoi pas pushtimit se “Norma Investments”, e cila ishte në pronësi të Abramovich, i kaloi gjithashtu Davidovich në të njëjtën ditë.

Me Chelsean në sfond

MHC është regjistruar në stadiumin Stamford Bridge të ekipit londinez, i cili, pavarësisht se nuk është i lidhur drejtpërdrejt me klubin sportiv, ofron punë dhe shërbime konsulence, siç mund të shihet në dokumente të ndryshme të kompanisë.

Deri më tani, plani i Abramovich duket se po funksionon mirë. Javën e kaluar, qeveria holandeze njoftoi se 14 jahte të paidentifikuar të lidhur me individë rusë të sanksionuar janë sekuestruar nga autoritetet doganore holandeze si pjesë e sanksioneve të propozuara të BE-së, me 12 prej këtyre anijeve që janë aktualisht në portet e ndërtimit. Çuditërisht, ‘Aquamarine’ nuk është në mesin e atyre jahteve të sekuestruara.