Kupa e Shqipërisë ka njohur çiftin e skuadrave që do të përballen me njëra-tjetrën në finale. Pas një gjysmëfinaleje sfilitëse mes Vllaznisë dhe Partizanit, tifozët në “Loro Boriçi” ngrihen të gjithë në kmëbë dhe mund të festojnë të qetë.

Esat Mala ka gjetur rrugën e rrjetës që në minutën e 3-të të takimit, ndërsa në minutën e 28 ishte Aralica ai që ktheu përsëri baraspeshën. Rezultati ka qendruar i tillë përgjatë gjithë kohës së rregullt, ndërsa në minutën e 92-të pati një protestë për penallti nga e shkodranëve. Arbitri Juxhin Xhaja ka bërë me shenjë se gjithçka ishte e rregullt, vendim të cilin e ka aprovuar më pas edhe sistemi VAR.

Ekipet kanë tentuar të gjejnë golin e fitores në kohën shtesë, por pa sukses. Në fund ishin 11 metërshat ata që vendosën fituesin. Ruleta e penalltive i buzëqeshi Vllaznisë, e cila nuk gaboi asnjë nga 5 11 metërshat e ekzekutuar.

Në krahun tjetër Xhuljano Skuka gaboi përballë portierit Zogoviç, duke mbajtur kështu mbi supet e tij peshën e eliminimit. Vllaznia tashmë do të përballet në finalen e Kupës së Shqipërisë me Laçin, ku do të luhet për trofeun dhe një biletë për në Europë. Pas përfundimit të ndeshjes, trajnerët kanë dhënë intervistat e tyre për “Gol pas Goli” në “Supersport”.

“Ishte moment, edhe për mua, por edhe për Mehmetin, situata të sikletshme. Kuptohet se si funksionon futbolli në Shqipëri. Ekipet që nuk dalin në Kupat e Europës kanë vështirësi financiare dhe kishte presion për këtë gjë.

Tifozeria është e ndjeshme në skuadër. Nëse nuk vijnë rezultatet, tifozeria është e ndjeshme. Ndeshja e parë me Partizanin ishte pak e kontestueshme, e thashë që ta shfrytëzojmë për diçka pozitive për të sjellë tifozët në stadium. Tifozeria u përgjigj. Shkodra është kulturë për tifozerinë”.