Tirana marshon e qetë drejt titullit kampion teksa ka fituar pastër dhe bindshëm me rezultatin 0-3 ndaj Egnatias në stadiumin “Arena Egnatia” të Rrogozhinës.

Sfida nisi vrullshëm për bardheblutë ku Redon Xhixha shënon nga “dhomat e zhveshjes” në sekondën e 24-të me një goditje mjaft të bukur në afërsi të zonës.

Goli i dytë u realizua nga kapiteni, Erjon Hoxhallari, i cili realizoi një “perlë” nga goditja e dënimit duke e dërguar topin drejt e në trekëndësh.

Goli i tretë dhe i vulosjes së takimit, u shënua nga Filip Najdovski, i cili pas një ngatërrimi në zonë nga një harkim nga goditja e këndit, shënoi golin që i vendosi “kapakun” ndeshjes.

Me këtë fitore, Tirana i afrohet edhe më shumë titullit kampion, teksa renditet e para duke koleksionuar 66 pikë, +19 nga Laçi i vendit të dytë që kanë një ndeshje më shumë për të zhvilluar.

Ndërsa me këtë humbje Egnatia, mban pozicionin e 8 në renditje, vend që përkon me zonën “Play-Out” dhe duke grumbulluar 31 pikë.

FT | EGNATIA 0-3 TIRANA

Xhixha 1′, Hoxhallari 53′, Najdovski 73′