Sot eshte dita e madhe e derbit qe do te vendose se kush ndermjet Interit dhe Milanit do te fluturoje ne finalen e Kupes se Italise.

0-0 ne ndeshjen e pare i jep nje avantazh te vogel Milanit, duke konsideruar se ne Itali ende vlen goli ne transferte.Eshte nje sfide brenda sfides: dy milanezet po luajne nje kampionat brenda kampionatit sot, ne nje Meazza te mbushur plot e per plot.

TE REJAT NGA INTER – Inzaghi i ka surprizuar te gjithe ne kampionat kur mendohej per nje mini-turnover ne La Spezia.Ai ka luajtur me titullaret e tij dhe nuk ka dashur qe te lere menjane ndeshjen delikate ndaj skuadres se Thiago Mottes.

Dimarco per shembull, ne kete moment preferohet ndaj Bastonit duke qene se ky i fundit doli nga fusha me nje problem te vogel.Por edhe kjo nuk eshte e sigurt sepse Bastoni eshte stervitur mire dhe pritet te jete gjithesesi ne fushe.

Per Inzaghin dyshimet me te medha jane ne krah, ku Dumfries dhe Perisic mund te qendrojne ne stol ne kete ndeshje.Por e veshtire qe te ndodhe per te dy dhe mendohet se mbase Dumfries do i lere vendin Darmian ne kete ndeshje.

Nderkohe, asnje dyshim per Barella-Brozovic-Calhanoglu qe do te jene ne fushe rregullisht. Per sa i perket ne sulm, dyshja Lautaro-Sanchez ka bere mire ne pjesen e dyte ne Picco, por Inzaghi ka ide te tjera.

Ne kete moment qe po flasim, po shkohet gjithmone e me shume drejt nje konfirmimi te Edin Dzeko dhe Lautaro Martinez perpara.

TE REJAT E FUNDIT NGA MILAN – Disa mungesa te rendesishme ne shtepine e Milanit, me Piolin qe nuk do te besoje dot te Ibrahimovic dhe Florenzi pervec Kjaer.Por po shpresohet te rekuperohet Romagnoli qe mbetet ne dyshim po ashtu si Castillejo.

Ne nje 4-2-3-1, tekniku i Milanit duhet te zgjedhe me kujdes se kush do te luaje si trekuartist duke qene se do te kete detyren per te markuar Brozovic.

Kessie dhe Krunic jane favorite ndaj Diaz. Nderkohe, ne krahasim me ndeshjen ndaj Genoa, rikthehet Calabria dhe Kalulu mund te luaje ne qender me Tomorin.Messias eshte ne avantazh ndaj Saelemaekers per te kompletuar sulmin pas kraheve te sulmuesit Giroud.

FORMACIONET E MUNDSHME:

INTER (3-5-2): Handanovic; Skriniar, De Vrij, Bastoni; Dumfries, Barella, Brozovic, Calhanoglu, Perisic; Dzeko, Lautaro.

NE PANKINE: Radu, Ranocchia, D’Ambrosio, Dimarco, Darmian, Gosens, Gagliardini, Vecino, Vidal, Sanchez, Caicedo, Correa.

TRANJER: Inzaghi.

Te skualifikuar: asnje.

Te padisponueshem: asnje.

MILAN (4-2-3-1): Maignan; Calabria, Kalulu, Tomori, Hernandez; Tonali, Bennacer; Messias, Kessie, Leao; Giroud.

NE PANKINE: Tatarusanu, Mirante, Gabbia, Romagnoli, Ballo-Touré, Bakayoko, Krunic, Maldini, Diaz, Saelemaekers, Rebic, Lazetic.

Tranjer: Pioli.

Te skualifikuar: asnje.

Te padisponueshem: Ibrahimovic, Kjaer, Florenzi, Castillejo.

ARBITER: Mariani.