Një nga flamujt më të fundit të futbollit italian. Një lojtar që dha gjithçka për fanellën e Juventusit, duke kontribuar në sukseset, rilindjen dhe shenjtërimin e një klubi të rindërtuar mbi hirin e Calciopoli. Giorgio Chiellini ishte shpirti i Juventusit për 17 vjet. 556 ndeshje të pamundura për t’u harruar me atë fanele dhe ato ngjyra që tani janë të stampuara në lëkurën e tij, në kockat e tij.

Kapiteni që u duhej bardhezinjve pas lamtumirës së Alessandro Del Piero. Chiellini ishte idhulli i tifozëve, lideri i padiskutueshëm i një skuadre që përdori forcën e qendrës së Livornos, të rrethuar nga Leonardo Bonucci dhe Andrea Barzagli, me të cilët, me Conten në stol, formuan treshen më të fortë mbrojtëse në botë. Vështirë për t’i bërë homazhe me një përshëndetje të thjeshtë.

Po, sepse ky aktual mund të jetë sezoni i tij i fundit me Juventusin. Në të vërtetë, sipas njoftimit këtë mbrëmje nga Sky Sport, se 2021/2022 sigurisht që do të jetë viti i fundit i Chiellinit me fanellën bardhezi. Në fakt do të jetë lamtumirë në fund të sezonit.

Në moshën 37-vjeçare dhe pasi ka fituar 9 Scudetti radhazi si protagonist, Chiellini do të luajë ndeshjet e fundit të ligës me Juventusin përpara se të marrë lejen me nderimin e merituar që kompania do të dëshirojë t’i rezervojë atij më 16 maj të ardhshëm, kur kundër Lazios.

Skuadra e Allegrit, ndeshjen e fundit të ligës do ta luajë në shtëpi. Kontrata e tij që skadon më 30 qershor nuk do të rinovohet. Pikërisht për këtë arsye Juventus tashmë po heton merkaton për të kuptuar se si ta zëvendësojë atë. Chiellini, megjithatë, dëshiron të vazhdojë të luajë dhe ndoshta do të shkojë në Shtetet e Bashkuara.

Sky Sport konfirmon dëshirën e lojtarit për të vazhduar me futbollin e luajtur. Do të ketë kohë para se të përfitojë nga studimet universitare. I diplomuar në ekonomi dhe tregti, Chiellini më pas mori një diplomë specialistike në Administrim Biznesi në Shkollën e Menaxhimit dhe Ekonomisë të Universitetit të Torinos dhe në të ardhmen e tij do të dëshirojë të marrë një rol menaxherial në klubet e futbollit. Ndoshta edhe te Juventusi, kush e di.

Por dëshira e saj për të përjetuar përvojë jashtë vendit është ende në mendjen e saj. Në fakt, nga viti i ardhshëm Chiellini mund të luajë në MLS edhe nëse ende nuk është e qartë se në cilën skuadër. Ndoshta në Los Angeles Galaxy të Beckham, por është ende herët për të thënë. Ai largohet nga Juventusi si një protagonist i madh dhe mbi të gjitha pas fitores së kampionateve evropiane me Italinë që përfaqëson qershinë mbi tortë në një karrierë që nuk është asgjë më pak se e jashtëzakonshme.(Marrë nga telesport.al)