Bajerni ka mundësinë më të mirë për të fituar ka mpionatin të shtunën. Në “Klasiken” e Bundesligës kundër Borusias së Dortmundit, bavarezët mund të sigurojnë titullin e dhjetë radhazi me një fitore në shtëpi. Trajneri Julian Nagelsman zbulon se si FCB po e kryen detyrën ndaj BVB dhe se si po e përgatit ai veten për këtë ndeshje të madhe.

Çfarë note do t’i vinit sezonit?

Ju vini në dyshim të gjitha llojet e gjërave. Ne do të rregullojmë diçka, por unë nuk do të ndryshoj shumë stilin tim. Sezonin e ardhshëm do të përpiqem të përmirësoj gjërat që nuk shkuan aq mirë dhe gjërat që shkuan mirë, t’i mbaj.

Ju ka penguar mosha e re për të drejtuar një skuadër si Bajerni?

Në përditshmërinë e vërej vetëm kur shihem në pasqyrë (qesh), jam mësuar, kam marrëdhënie të mira me shumë kolegë më të vjetër dhe nuk më shqetëson asgjë. Nuk mund të ndiej asgjë negative për moshën time. Lojtarët më kanë respektuar që në ditën e parë që kam ardhur në klub dhe kjo për mua ka qenë shumë e rëndësishme.

Jeni gati për finalen e sezonit?

Sigurisht që disa lojtarë të tjerë do të kenë gjithashtu mundësi ta fitojnë kampionatin për herë të parë. Këtu te Bajerni ka të bëjë me paraqitjen e mirë në çdo ndeshje dhe jo vetëm me atë ndaj Borusias. Ne kemi ende disa objektiva që mund t’i arrijmë. Unë pres që të gjithë ta shohin sfidën e së shtunës si idealen për të mbyllur një sezon fantastik.

A është shumë e lehtë për Bajernin të fitojë në Bundesligë?

Unë tashmë e kam diskutuar këtë temë si trajner jo i Bajernit. Nuk duhet të flasësh për një çështje faji. Skuadra që fiton kampionatin në fund ishte më stabili i sezonit. Çdo klub aktualisht ka ndoshta një ose dy pikë më pak dhe ku ne i kemi marrë ato pikë nga përvoja. Klubet e tjera do të investojnë gjithashtu. Nuk është diçka që duhet marrë negativisht. Dy ditë pas kampionatit, rifillojnë përgatitjet për sezonin e ardhshëm. Të gjithë kanë mundësi të jenë këtu në krye.

A janë lojtarët gati për këtë ndeshje?

Njëri apo tjetri lojtar sigurisht që është mësuar me kampionatin. Ne kemi ende diçka të vogël që mund të arrijmë. Lojtarët do të jenë në fushë të lumtur, jam i sigurt.

A është planifikuar një festë titulli në rast fitoreje?

Mund ta imagjinoj që diçka është planifikuar. Por së pari jam i përqendruar te puna dhe kundërshtari. Nëse fitojmë kampionatin, diçka do të ndodhë patjetër në “Marienplatz”. Kemi dy njerëz shumë të aftë në menaxhimin e ekipit që e planifikojnë.

Është ky një sezon i suksesshëm për ju?

Pyetja është si e përkufizoni suksesin. Është gjithmonë kështu, kur je i suksesshëm në punën tënde, është më e këndshme. Unë kam një punë të mrekullueshme, më pëlqen të jem trajner futbolli dhe do të vazhdoj të jap gjithçka.