Ish-sulmuesi i njohur norvegjez, Xhon Kerju rrezikon të shkojë në burg për evazion fiskal.

42-vjeçari pritet të dalë në gjykatën e vendit të tij në fund të verës.Ai akuzohet për shmangien e pagesës së rreth 500,000 paundësh midis vitit 2014 dhe 2019.

Norvegjezi akuzohet gjithashtu se nuk ka deklaruar të ardhura prej rreth 1 milion paundësh në të njëjtën periudhë dhe se ka fshehur 27 milionë funte.

Dënimi maksimal për evazion fiskal është gjashtë vjet burg.

Xhon Kerju është i njohur në arenën e futbollit botëror, ku ka mbajtur veshur më parë fanellat e Romës, Uest Hemit, Aston Vilës, Stok Sitit, Valencias, Beshiktashit, Lionit dhe Rozenborgut.