3 gola ne 5 ndeshje te luajtura per javen e 30-te. Asnje gol i shenuar nga ekipet vendase. Asnje fitore e fiksuar nga skuadrat pritese. Shtate nga 10 skuadra nuk shenojne qofte edhe nje gol. Nuk ka asnje 11-metersh te akorduar ose te humbur. Nuk ka asnje rezultat te transformuar brenda nje ndeshje.

Mesatarja e golave 0.6 per ndeshje. Shume mjeruese. Tirana kryesuese vetem ndaj krutaneve ka lene 7 pike. Rekord super eshte ai qe vendos Kastrioti me 6 fitore radhazi ne 6 ndeshjet e fundit, i paarritur kurre me pare edhe ne ditet me te mira te futbollit krutan.

Nje feste e vetme sa per te lene gjurmen e vetme pozitive eshte ajo e inagurimit te stadiumit te Kukesit. Teksa hidhja ne ditarin e arkiven time permbledheset e kesaj jave te 30-te vijne pikerisht keto statistika dhe cudira. Qe… i gjen vetem ne Kategorine Superiore shqiptare e cila prej kohesh, me kete format me 4 faza dhe 36 ndeshje ka humbur shkelqimin e futbollit te vertete.

Edhe prej faktit se duke hyre e duke dale disa skuadra te reja, eshte “mbjelle” kokfortesi me ndryshimin e struktures me 10 skuadra (sepse po dominojne vendimet nga te drejtat televizive me vlera qesharake dhe jo dirigjimi i vendimarjeve nga organizatoret e vertete te gares). Mekat qi madh, shume i madh madje qe qytetareve sportdashes kudo neper Shqiperi dhe jo vetem u eshte mohuar skajshem afrimi neper stadiume e neper ndeshje. Sepse me shume se gezohen zhgenjehen.

Pa harruar duhet thene se golat, madje rekorde seriale ne dy javet e fundit regjistrohen si pa teklif ne ndeshjet e dores se dyte, Internacional – Luzi (1-15) dhe Bulqiza – Veleciku (0-15) jane transferuar te liga inferiore. Ec e besoje por me te tilla statistika “ngopesh” per se koti…