Ndeshjet e javës së 30 të Kategorisë Superiore kanë afruar edhe më shumë disa verdikte që priteshin nga të gjithë, si titullin kampion të Tiranës apo rënien e Dinamos dhe Skënderbeut.

Humbja e bardhebluve nuk ka ndikuar shumë, pasi ndalesa e ndjekësve pas krahëve të saj bën që në javën e ardhshme të kenë shansin që të nisin festën e titullit edhe matematikisht në rast fitoreje ndaj Laçit që i ndjek.

Java tjetër mund të jetë vendimtare edhe për mbijetesën, pasi mund të dekretojë zyrtarisht rënien e Skënderbeut, që vetëm matematika e mban lart pas humbjes së sotme me Egnatian. Dinamo, matematikisht mund të mbijetojë edhe një tjetër javë, por praktikisht duket e rënë edhe ajo pas humbjes me Teutën.

Fitoret e durrsakëve dhe të Egnatias kanë bërë edhe më të ndezur garën për të mos qenë në play-out, ndërsa Kastrioti vazhdon me ritëm Europe tashmë dhe nëse e mbyll kampionatin me këtë ritëm, nuk është aspak çudi që ta shohë vendin në një pozicion historik për futbollin krutan.

JAVA 30
Të shtunën
Vllaznia-Partizani 0-0
Kukësi-Laçi 0-0

Të dielën
Skënderbeu-Egnatia 0-1
Dinamo-Teuta 0-1
Tirana-Kastrioti 0-1

rendiotja