Drejtuesit e Barcelonës po vazhdojnë me punën e tyre për të gjetur lojtarët e duhur për t’i transferuar gjatë merkatës së verës në “Camp Nou”.

Synimi i klubit katalanas është sigurisht kthimi i Barçës në majë dhe për këtë i ka idetë e qarta edhe presidenti Joan Laporta.

Sipas “Sport” raportohet se numri një i klubit ka listën prej 7 transferimesh në merkato, për t’i vënë më pas nën urdhrat e Xavi Hernandez.

Objektivat e Barçës aktualisht janë një portier, një mbrojtës qendre, 2 lojtarë krahu të një niveli të lartë, një mesfushor shkatërrues dhe 2 sulmues.

Janë tashmë të konfirmuara ardhjet e Inaki Pena (portier), Andreas Christensen dhe Franck Kessié. Ndërsa në sulm pritet të vijnë Robert Lewandowski i Bayern Munich dhe Raphinha i Leeds United.

Luftohet për të siguruar lojtarët e krahut dhe në listën e lojtarëve të piketuar spikasin: Cesar Azpilicueta i Chelsea, Javi Galan i Celta Vigo, Alex Telles i Manchester United, Alejandro Grimaldo i Benfica, Nicolas Tagliafico i Ajax dhe Alex Moreno i Real Betis.