Bylis sot ka festuar ngjitjen zyrtarisht ne Superlige. Nje sukses i skuadres mallakastriote qe nuk qendroi shume ne kategorine e pare, duke treguar nje forme te shkelqyer gjate gjithe sezonit dhe duke merituar vendin e pare dhe ngjitjen nje kategori me lart.

Por ne rradhet e kesaj skuadre jane edhe 5 futbolliste shkodrane te cilet kane dhene kontributin e tyre ne kete sukses. Bylis ne sezonin e fundit ka patur nje “koloni” shkodrane ne rradhet e tij.

Te peste keta lojtare kane bere nje foto sebashku pas ndeshjes se sotme, e fundit e kampionatit, pas se ciles Bylis eshte kurorezuar kampion i kategorise se pare.

Behet fjale per Eridon Qardakun (nr.7), Marcelino Preka (nr.23), Roland Shkreli (nr.16), Joald Ivziku (nr.13) dhe Aleksander Trumçi (nr.25). Kush me shume dhe kush me pak, kane dhene kontributin e tyre ne kete sukses, por padyshim qe ai qe duhet evidentuar eshte Eridon Qardaku.

Ai eshte golashenuesi kryesor i ketij ekipi dhe pika e referimit te ballshioteve. Tashme mbetet per t’u pare sesa prej ketyre do te jene pjese e Bylisit edhe sezonin e ardhshem ne Superlige./SHKODRA-SPORT.COM/